2 Temmuz'un 22. yılı: Artık gramofon olmak istiyoruz!

2 Temmuz'un 22. yılı: Artık gramofon olmak istiyoruz!
2 Temmuz'un 22. yılı: Artık gramofon olmak istiyoruz!

Altıok ve CHP'li Mehmet Tüm dün TBMM'ye Sivas Katliamı'na ilişkin tişörtleriyle gelmişti...

Sivas'ta katledilen Metin Altıok'un kızı CHP Milletvekili Zeynep Altıok, 22 yıldır aynı şeyi söylediklerini belirterek "Adaletsizlikleri gelecek kuşaklara anlatmak için gramofon görevi görmek istiyoruz" dedi.

RADİKAL - Sivas Madımak Katliamı’nda yaşamını yitiren şair Metin Altıok’un kızı ve CHP İzmir Milletvekili Zeynep Altıok, 22 yıldır adaletin sağlanmadığını, bir arpa boyu yol gidilmediğini belirterek, “Biz daha iyiye gitmesini beklerken, aklımıza dahi düşmeyecek saçmalıklarla dava daha da kötüye gidiyor. 22 yıl geçmesine karşın yeni şeyler söylemek mümkün değil” diye konuştu.

Cumhuriyet gazetesinden Emre Döker'e konuşan Altıok, 22 yıldır kendini “bozuk plak” gibi hissettiğini, davaya ilişkin hep aynı cümleleri kurduğunu belirterek, “Bu senenin şöyle bir farkı var. TBMM çatısı altına taleplerimizi yineleyebileceğiz bir alana kavuştuk. Bundan sonra parlamento çatısı altında, bağımsız yargı eksenli adaletin tecelli edebilmesi için verdiğimiz mücadelenin takipçisi olabileceğiz. O umut sayesinde bozuk plak olmaktan çıkıp gramofon olmayı hayal ediyoruz. Geçmişte kalan acıları, olumsuzlukları, adaletsizlikleri gelecek kuşaklara anlatmak, bu durumla yüzleşmelerini sağlamak için gramofon görevi görmek istiyoruz” dedi.

Hasret Gültekin'in oğlu babasının öldüğü yaşta

ÖNCE İNSAN HAKLARI

TBMM’de önceliğinin insan hakları, özgürlükler ve barış olduğunu, bu doğrultuda sesini duyurmaya çalışacağını ve farkındalık yaratacağını da kaydeden Altıok, şöyle konuştu: “Bu yeni dönemde AKP ’nin baskıcı gücü toplum tarafından zaten kısıtlandı. Seçmen bir mesaj verdi. ‘Senin baskıcı iktidarını herkese zulmeden şiddet ve nefret içeren yaklaşımını istemiyoruz’ dedi. Bundan sonra salt AKP oylarıyla önlenen, yerine getirtilmeyen taleplerimizin yer bulabilmesi için başka olanak sağlıyor. Bunu deneyeceğiz. Bu kez Meclis’te taleplerimizin karşlığını bulacağına inanıyorum.”


  http://www.radikal.com.tr/138944213894421

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  MADIMAK ŞEHİTLERİNİ RAHMET VE MİNNETLE ANIYORUM - m.rozbilen

  Bugün Sivas katliamının yıl dönümü. Katliamı yapan ve katliama uğrayan kim? Tabiki biz yani kendi vatandaşlarımız, yani Türk. Hani övünürüz ya, dünyaya da haykırarız; Biz mert, adil, şefkatli, kahraman Türk milletiyiz. Peki diri diri suçu günahı olmayan, suçu olsa da insanları zevk duyarak yakmak ve huşu içinde seyretmek neye girer? Hadi diyelim kendini bilmez bir binlercelik insan topluluğu yaptı. Ya suçluları yıllarca yargılamayan, yargılamamak için savsaklık gösteren, gerçek suçluları yakalamayan, hatta koruyan, Çoğunun zamanaşımından dosyasını düşüren devlete ne demeli? Diri diri yakmak bizim şanımızdandır. Daha yakın zamanda Erzurumda HDP'li diye birini diri diri aracına kitleyip yakmadık mı? Onun da suçluları ve azmettiricileri ortada yok. Buna barbarlık denir barbarlık. Diri diri yakmanın neresi mertlik, kahramanlık, merhametlik, adaletlik miş? IŞİD diye bir terör örgütü de benzer olaylara imza atıyor.