2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları

2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
2014 İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayları
2014 yerel seçimlerinde İzmir Belediye Başkan Adayları kimler oldu? AKP, CHP, MHP ve tüm İzmir Büyükşehir ve diğer Belediye Başkan adayları hakkında detaylar!

Radikal.com.tr - 2014 Yerel Seçimleri yaklaşırken, partilerin belediye başkan adayları da büyük ölçüde netlik kazanmaya başladı. 2004 yılından bu yana İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini üstlenen Aziz Kocaoğlu, 2014 Yerel Seçimleri'nde de adaylığını ilan edeken, diğer partilerin İzmir Büyükşehir Belediyesi adaylarının da belli olmasıyla beraber rekabet doruğa çıktı. İşte TBMM'de koltuk sahibi olan partilerin İzmir Belediye Başkan adayları ve İzmir Başkan adaylarının özgeçmişleri...

Binali Yıldırım - AK PARTİ İzmir Belediye Başkan Adayı
Aziz Kocaoğlu - CHP İzmir Belediye Başkan Adayı
Murat Taşer - MHP İzmir Belediye Başkan Adayı 
Osman Özçelik - HDP İzmir Belediye Başkan Adayı
Vural Turan - BBP İzmir Belediye Başkan Adayı
Hüseyin Tugay Şen - İP İzmir Belediye Başkan Adayı
Barış Çınar - HEPAR İzmir Belediye Başkan Adayı
Mehmet Ali Özüdoğru - SP İzmir Belediye Başkan Adayı
Osman Varol - DP İzmir Belediye Başkan Adayı
Orkun Köksoy - LDP İzmir Belediye Başkan Adayı
Suat Şahin - HKP İzmir Belediye Başkan Adayı
Selçuk Karakülçe - DSP İzmir Belediye Başkan Adayı
Reşat Karaoğlu - Yurt-P İzmir Belediye Başkan Adayı
Nejat Cebeci - MP İzmir Belediye Başkan Adayı
Murat Durak - TURK PARTİ İzmir Belediye Başkan Adayı
Ali Reşat Öztürk - Hak-Par İzmir Belediye Başkan Adayı

AK PARTİ İzmir Belediye Başkan Adayı:  Binali Yıldırım 

Binali Yıldırım; 58., 59., 60. ve 61. Hükümetlerde Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma Bakanı, 61. Hükümette ismi değiştirilen Ulaştırma Bakanlığı yerine Türkiye Cumhuriyeti Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı. TBMM 22. Dönem AK Parti İstanbul, 23. Dönem AK Parti Erzincan ve , 24. Dönem AK Parti İzmir milletvekilidir. Evli ve üç çocuk babası olan Yıldırım İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

1955 yılında Erzincan'ın Refahiye ilçesinde doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşa ve Deniz Bilimleri Fakültesi'nden mezun oldu ve aynı bölümde yüksek lisans yaptı. 1978-1993 yılları arasında Türkiye Gemi Sanayi Genel Müdürlüğü ve Camialtı Tersanesinde çeşitli kademelerde yöneticilik yaptı. 1990-1991 yılları arasında İsveç'te bulunan Uluslararası Denizcilik Örgütü'ne (IMO) ait Dünya Denizcilik Üniversitesinde (WMU) Denizde Can ve Mal Güvenliği Yönetimi konusunda ihtisas eğitimi aldı. Bu eğitim sırasında toplam 6 ay İskandinavya ülkeleri ve Avrupa'da çeşitli ülke limanlarında Denizcilik İdaresi Uzmanları ile birlikte kontrollerde bulundu. 1994-2000 yılları arasında İstanbul Büyükşehir Belediyesi İstanbul Deniz Otobüsleri İşletmeleri (İDO) da Genel Müdürlük görevinde bulundu. Bu görevi sırasında İstanbul'da toplu taşımacılığın denize kaydırılması yönünde önemli projelere imza attı.

CHP İzmir Belediye Başkan Adayı: Aziz Kocaoğlu

1948 yılında Erbaa'da doğdu. 1973 yılında Ege Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. 1974’te İstanbul Üniversitesi’nden İşletme dalında yüksek lisans derecesi alan Kocaoğlu, 1975-1978 yılları arasına bir kamu kuruluşunda muhasebe uzmanı olarak çalıştı; 1978-1979 yılları arasında özel sektörde yöneticilik yaptı. 1979 yılında kendi işini kurdu. Ortak bir girişimle 1986 yılında toprak sanayii dalında çalışmaya başladı. Sanayiciliğin ardından Seçkin Ticaret adında Beyaz Eşya Bayisi işleten Kocaoğlu, siyasi yaşamına CHP Gençlik Kolları’nda başladı, SODEP kurulduğunda bu partiye üye oldu. 2001-2003 döneminde CHP Bornova İlçe Başkan Yardımcılığı yapan Kocaoğlu, 28 Mart 2004 seçiminde CHP’den Bornova Belediye Başkanı seçildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Ahmet Piriştina'nın ani vefatı üzerine CHP İzmir teşkilatının Büyükşehir Belediye Meclisindeki üye çoğunluğu sayesinde İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığına getirildi. 

Kocaoğlu 29 Mart 2009 Yerel Seçimleri için tekrar CHP tarafından aday gösterildi.[1]. 29 Mart 2009 yerel seçimlerinde CHP adayı olarak % 54,99 oranında oy (1.133.022 oy) alarak 5 yıllığına İzmir Büyükşehir Belediye başkanı seçildi. En yakın rakibi olan AK Parti adayı Taha Aksoy ise %31,10 oranında oy (640.737 oy) alabidi. [2] Böylece Ahmet Piriştina'nın ölümü sonrası devraldığı büyükşehir belediye başkanlığı görevini, 2009 yerel seçimi sonrası ilk kez kazanmış oldu.

MHP İzmir Belediye Başkan Adayı: Murat Taşer

Babası Bornovalı, annesi Ödemişli olan Murat Taşer, 1958 yılında İzmir Bornova’da dünyaya geldi. İlkokul eğitimini Bornova Kars ilkokulu’nda, lise eğitimini ise Suphi Koyuncuoğlu Lisesi’nde tamamlayan Murat Taşer, Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Uygulamalı Matematik Bölümü’nü bitiren Taşer, ayrıca aynı fakülteden matematik-fizik ön lisans diploması da aldı. Ailesine ait şirketlerde çalışma hayatına başlayan Murat Taşer, DYP’nin kuruluş çalışmalarında yer aldı, 3 dönem Bornova İlçe Başkanlığı 1 dönem de il sekreterliği görevlerini üstlendi. 1994 yılında Bornova Belediye Başkan adayı olan Taşer, 1995 yılında MHP İzmir İkinci Bölge ikinci sıra milletvekili adayı gösterildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZELMAN Genel Müdürlüğü döneminde 25 birim ve 8. 500 personelden sorumlu oldu. İzmir’ın en büyük rekreasyon alanı İnciraltı Gençlik Merkezi Rekreasyon Alanı’nın yapımının sorumluluğunu üstlendi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çığır açan projeleri Metro- Büyük Kanal çalışmalarında etkin görev aldı.