23 Nisan töreninde Berkin Elvan protestosu: 3 çocuk gözaltında

23 Nisan töreninde Berkin Elvan protestosu: 3 çocuk gözaltında
23 Nisan töreninde Berkin Elvan protestosu: 3 çocuk gözaltında
İstanbul'da Vali Mutlu'nun katıldığı 23 Nisan etkinliğinde "Berkin Elvan Ölümsüzdür" pankartı açan ve slogan atan 2 çocuk gözaltına alındı.

İSTANBUL - İstanbul'da Eyüp Feshane'de gerçekleştirilen resmi 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı etkinliğinde "Berkin Elvan Ölümsüzdür" pankartı açan ve slogan atan 2 çocuk gözaltına alındı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, öğrencilere ödül vermek için sahneye çıktığı sırada slogan atıp pankart açan biri erkek biri kız iki çocuk polis tarafından gözaltına alındı. Yaka paça götürülen 2 çocuk Feshane'de kapalı alana alındı. Polis kapıları kapatarak gazetecilerin görüntü almasını engelledi.

POLİS KAMERAMANLARA SALDIRDI 
2 çocuğun gözaltına alınmasının ardından tören devam ederken 1 çocuk daha slogan atmaya başladı. 3'üncü çocuk da gözaltına alınırken olayı görüntülemeye çalışan kameramanlar bir sivil polisin saldırısına uğradı. Gözaltına alınan 3 çocuğu götürmeye çalışan polislerden biri yere düştü. Yere düşmesinin ardından ayağa kalkan polis olayı görüntüleyen kameramanlara saldırdı.

KONTROLE GİDERKEN DE SÜRÜKLENDİ

Yaşları 18'den küçük olduğu belirtilen biri kız 2 çocuk, tutuldukları Eyüp Polis Merkezi Amirliği'nden çıkarılarak sağlık kontrolü için Eyüp Devlet Hastanesine götürüldü. Çocuklardan biri sağlık kontrolüne girmemek için direndi. Polis ekipleri erkek çocuğu sürükleyerek ekip otosuna bindirdi. Sağlık kontrolünden geçirilen çocuklar çıkışta zafer işareti yaparak polis araçlarına konuldu. Sağlık kontrolünden geçirilen 2 çocuk, Kemerburgaz'da bulunan Eyüp İlçe Emniyet Müdürlüğü Çocuk Büro Amirliği'ne getirildi.Diğer 2 eylemcinin ise 18 ve 19 yaşında olduğu belirtilirken polis merkezindeki işlemlerinin sürdüğü kaydedildi. (DHA)