23 rektör değişecek

Üniversiteler 'tartışmalı' YÖK yasa tasarısındaki gelişmeleri izlerken, ağustos ayında yapılacak rektörlük seçimlerine de hazırlanıyor.

ANKARA - Üniversiteler 'tartışmalı' YÖK yasa tasarısındaki gelişmeleri izlerken, ağustos ayında yapılacak rektörlük seçimlerine de hazırlanıyor. 23 üniversitede ağustos ayında değişim rüzgârları esecek. 22 üniversite rektörünün görev süresi ağustos ayında, bir üniversite rektörünün görev süresi ise haziranda sona erecek. 6 Ağustos 2004'te görev süresi sona erecek rektörler arasında, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü ve Üniversitelerarası Kurul Başkanı Prof. Dr. Ayhan Alkış, Ankara Üniversitesi
Rektörü Prof. Dr. Nusret Aras, ODTÜ Rektörü Prof. Dr. Ural Akbulut, Gazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Rıza Ayhan, İTÜ Rektörü Prof. Dr. Gülsün Sağlamer ile Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Yurtkuran bulunuyor. Süleyman Demirel Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Lütfü Çakmakçı'nın görev süresi ise 5 Haziran 2004'te tamamlanacak. Yeni rektörlerin belirlenmesi için, üniversitelerde seçim yapılacak. En fazla oy alan altı isim Yükseköğretim Kurulu'na gönderilecek. YÖK Genel Kurulu'nda belirlenen üç isim de Cumhurbaşkanlığı'na sunulacak. Cumhurbaşkanı, bu adaylar arasından belirlediğini rektör atayacak.