24 yıl sonra Leyla Zana'nın yemin krizi

24 yıl sonra Leyla Zana'nın yemin krizi
24 yıl sonra Leyla Zana'nın yemin krizi
26. Dönem vekilleri Meclis'te yemin etti. HDP milletvekili Leyla Zana da yeminini etmek için kürsüye geldi. Ancak, yeminden önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a dönerek, Kürtçe, "Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla..." diye seslendi. 'Türk milleti' ifadesini 'Türkiye milleti' olarak değiştirdiği için de Zana'nın ettiği yemin kabul edilmedi. Oturumu yöneten Deniz Baykal, Zana'yı yeniden yemin etmeye çağırdı.

RADİKAL - TBMM’nin açılış töreninde 24 yıl önce yaşanan yemin krizinin bir benzeri yaşandı. HDP Ağrı milletvekili Leyla Zana, milletvekili yemini öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'a dönerek, Kürtçe, "Bi Hevîya Aşîtî Kî Bi Rûmet Û Mayînde" (Onurlu ve kalıcı bir barış umuduyla) ifadesini kullandı. Zana, yemin metninde yer alan "Büyük Türk Milleti" ifadesini ise "Büyük Türkiye Milleti" olarak okudu. Meclis Başkanı Deniz Baykal, metne sadık kalınmadığı için yeminin kabul edilemeyeceğini söyleyerek Zana'yı tekrar kürsüye çağırdı. Ancak, yeminden sonra genel kurul salonundan ayrıldığı için Zana yeniden kürsüye çıkamadı. 

1991'DE NE OLMUŞTU?

1991’de, milletvekilliği yemin töreni sırasında SHP milletvekili olarak kürsüye gelen Leyla Zana Meclis kürsüsünden ilk kez Kürtçe bir cümle sarf etmişti ve olay Meclis’te krize dönüşmüştü. Olayın ardından polis zoruyla Meclis'ten çıkarılan DEP milletvekilleri 15 yıl hapis cezasına çarptırılmışlardı.