24 yıldır açık duran hesap: 12 Eylül

Askeri harekâtın 24. yıldönümünde siyasi partiler ve kitle örgütleri, 12 Eylül hukukuyla hesaplaşmak çağrısıyla bugün Ankara'da büyük bir yürüyüş ve miting gerçekleştirecek.

ANKARA - Askeri harekâtın 24. yıldönümünde siyasi partiler ve kitle örgütleri, 12 Eylül hukukuyla hesaplaşmak çağrısıyla bugün Ankara'da büyük bir yürüyüş ve miting gerçekleştirecek. '24 yıldır açık duran hesabın mutlaka kapatılmasını isteyen' 78'liler Girişimi, darbeyi gerçekleştirenlerin, anayasanın geçici 15. maddesiyle kendilerinin yargılanmasını engellediklerine dikkat çekerek, maddenin kaldırılmasını istedi.
Girişim adına yapılan yazılı açıklamada, başka ülkelerde de darbe suçu işleyenlerin başlangıçta yasalarla korunmakla birlikte, sonunda yargılanmaktan kurtulamadıklarına, Yunanistan'da hüküm giyen darbecilerin halen cezaevlerinde yattıklarına, Arjantin'de de yargılanıp hüküm giydiklerine dikkat çekildi.
Sembolik eylemler de olacak
78'liler Girişimi adına mitingin dışında sembolik anlamı bulunan kimi yerlerde basın açıklamaları yapılması da planlanıyor. Bunlardan biri 12 Eylül sabahı, askerin ülke yönetimine el koyduğuna ilişkin bildirinin okunduğu TRT binası önündeki eylem olacak.
Diğer bir simgesel eylem ise 12 Eylül hukukuyla hesaplaşma isteyen DİSK'in programında yer alıyor. DİSK, 12 Eylül'ün ilk döneminde toplu gözaltıların yapıldığı Davutpaşa Kışlası önünde bir basın açıklaması yapacak. 12 Eylül'ün yıldönümü nedeniyle İstanbul Harbiye Açıkhava Tiyatrosu'nda da sanatçıların desteklediği bir buluşma gerçekleştirilecek.