250 diplomatla Brüksel'e...

Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AB'den müzakere tarihi alınırsa, 250 kadar üst düzey bürokratın Brüksel'e gitmesi gerekeceğini söyledi.
Haber: ERGÜN AYAZ / Arşivi

KOCAELİ - Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, AB'den müzakere tarihi alınırsa, 250 kadar üst düzey bürokratın Brüksel'e gitmesi gerekeceğini söyledi.
Yerel Yönetimler Şûrası'na katılmak için İzmit'e gelen Gönül, AB ile ilgili açıklamalar yaptı. Tarih alındığı takdirde müzakerelerin koordinasyonu için yeni bir teşkilatlandırma gerektiğini belirten Gönül şu bilgileri verdi:
"En kısa sürede Brüksel'e 250 kadar üst düzey bürokratın gitmesi gerekecek. Bugüne kadar ilişkiler Dışişleri Bakanlığı bünyesinde sağlandı. Şimdi daha geniş ve bütün devlet kurum ve kuruluşlarını kapsayan görüşmeler yapılacak. AB'nin bizden istediği, bir başmüzakereci olması, onun yanında da müzakereciler bulunması. Bu müzakerecilerin nasıl teşkilatlandırılacağı halen tartışılıyor. Konu, sayın Başbakan tarafından işin gereklerine göre en uygun şekilde çözülecek. Bugün bilgim dahilinde verilmiş bir karar yoktur."
Gönül, Irak'ta Türk şoförlerinin can güvenliği konusunda ise Milli Savunma Bakanlığı'na Dışişleri'nden intikal eden özel bir bilgi olmadığını söyledi.