29 başkan kral değil hizmetkâr olacak

29 başkan kral değil hizmetkâr olacak
29 başkan kral değil hizmetkâr olacak
'Süper başkanlar' tartışma yarattı. Hükümetin yerel yönetimlerden sorumlu üyesi Hüseyin Tanrıverdi, "Yetki kurumsaldır" dedi.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Türkiye ‘süper başkan’larla birlikte ‘köysüz şehir’lerle de tanışacak. Hükümetin son şeklini verdiği düzenlemeyle süper yetkilerle yönetilecek en büyük 29 şehrinde tek bir belde ve köy bile kalmayacak. Belediyeler kapatılacak, buralarda muhtarlık seçimi olacak.
AK Parti ’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Tanrıverdi, ‘süper başkan’ modelinin ayrıntılarını Radikal’e anlattı. Bu düzenlemeyle imar ve il bütünlüğünün sağlanacağını vurgulayan Tanrıverdi, geniş yetkilerle donatılacak 29 belediye başkanının ‘seçilmiş kral’a dönüşebileceği kaygılarına katılmıyor.
Tanrıverdi, “Bunlar seçilmiş kral olamazlar. Yerel yönetimler demokrasinin beşiğidir. Başkan, tek yetkili olmaz. Buralarda yetki kurumsal olur. Bu anlamda 29 büyük kentin belediye başkanı ‘seçilmiş kral’ değil, olsa olsa ‘seçilmiş hizmetkâr’ olur” diye konuştu.
Demokratikleşmeyle yerelleşme teşvik edilirken Büyükşehir Belediye Yasası ile yetkilerin merkezde toplanması dikkat çekiyor. AK Partili Hüseyin Tanrıverdi, bunun bir çelişki olmadığını ve yerelleşmeye engel oluşturmadığını savundu: “Bu düzenleme merkezileşmekten öte hizmetlerin yaygınlaştırılmasını amaçlıyor. Sistemin içinde İlçe Meclisleri, üyeleri var. Bu sistemde yerel yönetimler güçlendiriliyor. Güçlenen yönetimler halka farklı alanda, kaliteli hizmet sunabiliyor. İmkânsız belediyeler imkâna kavuşuyor.Yaşanabilir çevre oluşturmak, eşit hizmet sunabilmek, en ücra köşeye kadar yerel hizmet sunabilmeyi hedefliyoruz”.