301'den ceza yağdı

Dava 2. Asliye'de
Romancı Orhan Pamuk'un yargılandığı, gazeteci Hrant Dink'in mahkûm olduğu TCK'nın 301. maddesinden açılan davalarda ceza yağıyor. İstanbul 2. Asliye Ceza'da dün karara bağlanan ilk davada, 'Yeni Dünya İçin Çağrı' dergisinin sahibi ve yazıişleri müdürü Aziz Özer mahkûm oldu.
Paraya çevrildi
Mahkeme, '80 Yıl Türkiye Cumhuriyeti... 80 Yıl Faşizm' başlıklı yazı nedeniyle Özer'i 'Cumhuriyet'i aşağılamak'tan beş ay hapse çarptırdı. Özer'e, 'Irak'ta İşgal Ortaklığına Hayır' başlıklı yazı nedeniyle bu kez 'Cumhuriyet'i ve hükümeti aşağılamak'tan 10 ay verdi. Hapis cezaları paraya çevrildi.
Aynı mahkeme
Üçüncü davada sanık Zülküf Kışanak'tı. Kışanak, Güneydoğu'da yakılan köylerin fotoğraflarına yer verdiği, 'Bin Yılların Mirası Nasıl Yakıldı-Yitik Köyler' adlı kitapta 'Türkiye Cumhuriyeti'ni aşağılamak'tan beş ay hapse çarptırıldı ve ceza paraya çevrildi.
PEN duruşmada
Kışanak duruşmasını izleyen PEN gözlemcisi, "Bu davalar kalkmazsa Türkiye demokratikleşemez" dedi. 'Yeni Dünya İçin Çağrı' adlı dergideki Ermenilere ilişkin yazısı nedeniyle Erkan Akay'ın bir ay önce 12 ay ceza aldığı da ortaya çıktı; ceza ertelendi.
Haber: DEMET BİLGE ERGÜN / Arşivi

İSTANBUL - Yazar Orhan Pamuk yargılamasıyla hem Türkiye hem Avrupa'nın gündeminde ilk sıraya yerleşen yeni TCK'nın 301. maddesinden yargılananlara ceza yağdı. İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nden dün yapılan duruşmalarda üç mahkûmiyet kararı çıktı. Cezalar toplam 12 bin YTL paraya çevrildi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, dün TBMM'de konuyla ilgili olarak "TCK altı ay önce değişti. Bugün Türkiye'de arkasında şiddet, hakaret olmayan bir düşüncenin ifade edilmesinden dolayı hapse giren yoktur" diye konuşmuştu.
İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi'nde dün ceza çıkan ilk dava 'Yeni Dünya İçin Çağrı' dergisi sahibi ve sorumlu yazıişleri müdürü Aziz Özer'in davası oldu. Sanık Özer ve avukatı Özcan Kılıç'ın hazır bulunduğu duruşmada hâkim, dergide 2003 yılında yayımlanan '80 Yıl Türkiye Cumhuriyeti... 80 Yıl Faşizm' başlıklı yazıda eleştiri sınırlarının aşıldığını belirterek, sanığı 'Türkiye Cumhuriyeti'nin manevi şahsiyetini aşağılamak' suçundan beş ay hapse çarptırdı. Bu ceza daha sonra 3 bin YTL para cezasına çevrildi. Yazıda, "Türk devleti çeşitli ulus ve milletlerin düşmanı, ırkçı, şoven bir devlettir, bu devlet yayılmacı, ilhakçı, sömürgeci bir devlettir" ifadelerine yer verildiği belirtiliyordu.
Bu duruşmadan sonra, Aziz Özer hakkında açılan diğer dava görüldü. Özer yine 2003'de dergide yayımlanan 'Irak'ta İşgal Ortaklığına Hayır' başlıklı yazı nedeniyle 'Türkiye Cumhuriyetini ve hükümeti aşağılama'dan 10 ay hapse çarptırıldı. Ceza 6 bin YTL para cezasına çevrildi.
İddianemeye göre, söz konusu makalede, hükümetin emperyalistlerle işbirliği yaptığı iddialarının yanı sıra, 'uşak' ve 'faşist' gibi ifadelere de yer veriliyordu.
Mahkemede sonuçlanan diğer dava ise yazar Zülküf Kışanak'ın Güneydoğu Anadolu'da yakılan köylerin fotoğraflarına yer verdiği ve bölgede yaşananları konu edindiği 'Bin Yılların Mirası Nasıl Yakıldı-Yitik Köyler' adlı kitabı nedeniyle açılan davaydı.
PEN gözlemcisi izledi
Avukat Özcan Kılıç, kitaptaki olayların AİHM'de görüldüğünü, yargılamanın AİHS'ye aykırı olduğunu belirtti. Hâkim, kitapta 'Türkiye Cumhuriyeti devletinin alenen aşağılandığını' belirterek altı ay hapis cezası verdi. Ceza 'iyi hal'den beş aya düşürülüp 3 bin YTL para cezasına çevirdi. İddianamede 'Kitapta devletin köylere saldırı düzenlediği, uçakla bombaladığı, evlerin yakıldığı, Türkiye'nin bu nedenle AİHM'de mahkûm olduğu iddiaları yer aldı' denildi. Duruşmayı izleyen Uluslararası PEN gözlemci üyesi Eugene Schoulgin, Pamuk davasının Türkiye'de ne olup bittiğini görmek için fırsat olduğunubelirterek, "Bu tür davalar kökten yok edilmezse Türkiye demokratikleşemez" dedi.
Erkan Akay da mahkûm
301. maddeyle ilgili bir hafta önce de ceza çıktığı belirlendi. 'Yeni Dünya İçin Çağrı' isimli dergiye Ermeni sorunuyla ilgili '1915-2005... 90. Yıl... Tarihle Yüzleşme Zamanıdır. Unutma(mı), İnkar (mı) 'başlıklı yazı gönderen Erkan Akay, 14 Aralık'taki duruşmada 'Türklüğü' ve 'Cumhuriyeti aşağılamak' suçlarından toplam 12 ay hapis cezası aldı. Bu ceza ertelendi.
Daha önce Agos Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hrant Dink 'Türklüğe hakaret'ten altı ay, gazeteci Emin Karaca ise 'Askeri kuvvetleri tahkir ve tezyif'ten beş ay hapis cezasına çarptırılmıştı.