326 kanun teklifinden 3'ü yasalaştı

326 kanun teklifinden 3'ü yasalaştı
326 kanun teklifinden 3'ü yasalaştı
Meclis Genel Kurulu çalışmalarının 4.5 aylık bilançosu çıkarıldı. Muhalefet partisi milletvekillerinin verdiği 326 kanun teklifinin sadece 3'ü yasalaştı.

522 araştırma önergesi içinde kabul edilen tek araştırma önergesi AKP ’nin de destek verdiği çocukların internetin zararlarından korunmasına ilişkin araştırma önergesi oldu. Meclis Başkanvekili Mehmet Sağlam, MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’nin soru önergesini yanıtladı. Sağlam’ın verdiği bilgiye göre 24’üncü yasama döneminde 13 Şubat 2012 tarihi itibariyle muhalefet partilerine mensup milletvekillerinin imzası ile TBMM Başkanlığına sunulan kanun teklifi sayısı 326 oldu. Bu kanun tekliflerinden 3’ü kanunlaştı. Bunların ikisi Çek Kanunu’nda Değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısı ile birleştirildi. Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanun Teklifi de bütün partilerin ortak imzasıyla verildi. 

Sağlam’ın verdiği bilgiye göre muhalefet milletvekilleri imzasıyla Meclis Başkanlığına 522 araştırma önergesi verildi. AKP’nin getirdiği “çocukların internetin zararlarından korunmasına ilişkin” araştırma önergesi CHP ve MHP’nin önergeleri ile birleştirilerek kabul edildi. Böylece Meclis’in yeni yasama dönemindeki ilk araştırma komisyonu da kurulmuş oldu. 

Muhalefet milletvekillerinin verdiği sözlü soru önergesi sayısı bin 74, yazılı soru önergesi sayısı 3 bin 880 oldu. Sözlü soru önergelerinin 879’u genel kurul gündeminde bulunurken yazılı soru önergelerinin de bin 430’unun işlemde olduğu, muhatap bakanlıkların cevaplandırma süresinin devam ettiği bildirildi. Sağlam, İçtüzük’te öngörülen süreler dahilinde cevaplandırılmadığından gelen kağıtlar listesinde yayınlanan yazılı soru önergesi sayısının bin 545 olduğunu bu önergelerin 880’ine süresi geçtikten sonra cevap verildiğini açıkladı. (ANKA)