4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret

4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret
4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret
Meclis Soruşturma Komisyonu 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanmasını reddetti. Yüce Divan talebi 5'e karşı 9 oyla reddedildi. Komisyon raporunu 9 Ocak'a kadar Meclis Başkanlığı'na sunacak ve son sözü Meclis Genel Kurulu söyleyecek. Muhalefet dört eski bakanın Yüce Divan'a sevki için Meclis Genel Kurulu'nda önerge verecek.

RADİKAL - Meclis Soruşturma Komisyonu eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan'a gönderilmeleri talebini reddetti. Komisyon'un AK Partili 9 üyesi ret oyu verirken, muhalefetten 5 üye ise Yüce Divan'a sevk yönünde oy kullandı.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü "Her iddia her isim tartışıldı. Herkes her isimle ilgili görüşlerini söyledi ve oyunu belirledi. Dördünü ayrı ayrı değerlendirerek oy kullanıldı. Komisyondaki oylama açık yapıldı. Genel kuruldaki oylama gizli olacak. Her üye görüşlerini söyledi. Bundan sonra biz komisyon raporunu 9 Ocak'a kadar Meclis Başkanlığı'na sunacağız. Başkanlık da Meclis Genel Kurulu'na verecek ve 10 gün içinde oylama yapılacak" dedi.

KOMİSYON BAŞKANI: ÇİFT TARAFLI HAVAN ATIŞI YAPILDI

Köylü, "Baskı hissettiniz mi?" sorusuna, "Ne baskısı, herkes serbest. Ben sadece şunu söyledim: Çift taraflı havan atışı yapıldı, bize sirayet etmedi" diye cevap verdi.

AYIN 19'UNA KADAR GENEL KURUL'DA ELE ALINACAK

Rapor Meclis Başkanlığı tarafından bastırılıp dağıtılacak ve ardından da Genel Kurul gündemine gelecek. Meclis İçtüzüğü komisyon raporunun Meclis Başkanlığı’na verildiği tarihten itibaren 10 gün içinde bastırılıp dağıtılmasını öngörüyor. 

Rapor dağıtıldıktan sonraki 10 gün içinde de Genel Kurul’da ele alınacak. Muhalefet, eski bakanların Yüce Divan’a sevki yönünde önerge verecek. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Genel Kurul’da bu yönde bir önerge vereceklerini açıkladı. Genel Kurul’daki oylama ise gizli yapılacak.  

GENEL KURUL'DA SÖZ HAKKI AKP 'DE

Meclis İçtüzüğüne göre Meclis Soruşturması ile ilgili siyasi partiler grup kararı alamıyor. Ancak Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan çıkan kararın AK Parti ’nin genel tavrı konusunda belirleyici olması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli Trabzon’da yaptığı açıklamada dört eski bakan hakkında Genel Kurul’da yapılacak oylamada komisyon kararına uyacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu: Yüce Divan'a güvenmiyoruz, yolsuzlukları kendimiz temizleriz

Sivil Dayanışma Platformu Yüce Divan isteyen AKP'lilere 'ayar' mı verdi?

Erdoğan Bayraktar yine ters düştü: Yüce Divan'dan korkmuyorum

Hükümetin güvenmediği 'yüksek' yargıçlar AKP döneminde atanmış