4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret

4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret
4 eski bakanın Yüce Divan'a sevkine ret
Meclis Soruşturma Komisyonu 4 eski bakanın Yüce Divan'da yargılanmasını reddetti. Yüce Divan talebi 5'e karşı 9 oyla reddedildi. Komisyon raporunu 9 Ocak'a kadar Meclis Başkanlığı'na sunacak ve son sözü Meclis Genel Kurulu söyleyecek. Muhalefet dört eski bakanın Yüce Divan'a sevki için Meclis Genel Kurulu'nda önerge verecek.

RADİKAL - Meclis Soruşturma Komisyonu eski bakanlar Muammer Güler, Zafer Çağlayan, Erdoğan Bayraktar ve Egemen Bağış'ın yolsuzluk iddiaları nedeniyle Yüce Divan'a gönderilmeleri talebini reddetti. Komisyon'un AK Partili 9 üyesi ret oyu verirken, muhalefetten 5 üye ise Yüce Divan'a sevk yönünde oy kullandı.

Komisyon Başkanı Hakkı Köylü "Her iddia her isim tartışıldı. Herkes her isimle ilgili görüşlerini söyledi ve oyunu belirledi. Dördünü ayrı ayrı değerlendirerek oy kullanıldı. Komisyondaki oylama açık yapıldı. Genel kuruldaki oylama gizli olacak. Her üye görüşlerini söyledi. Bundan sonra biz komisyon raporunu 9 Ocak'a kadar Meclis Başkanlığı'na sunacağız. Başkanlık da Meclis Genel Kurulu'na verecek ve 10 gün içinde oylama yapılacak" dedi.

KOMİSYON BAŞKANI: ÇİFT TARAFLI HAVAN ATIŞI YAPILDI

Köylü, "Baskı hissettiniz mi?" sorusuna, "Ne baskısı, herkes serbest. Ben sadece şunu söyledim: Çift taraflı havan atışı yapıldı, bize sirayet etmedi" diye cevap verdi.

AYIN 19'UNA KADAR GENEL KURUL'DA ELE ALINACAK

Rapor Meclis Başkanlığı tarafından bastırılıp dağıtılacak ve ardından da Genel Kurul gündemine gelecek. Meclis İçtüzüğü komisyon raporunun Meclis Başkanlığı’na verildiği tarihten itibaren 10 gün içinde bastırılıp dağıtılmasını öngörüyor. 

Rapor dağıtıldıktan sonraki 10 gün içinde de Genel Kurul’da ele alınacak. Muhalefet, eski bakanların Yüce Divan’a sevki yönünde önerge verecek. CHP Grup Başkanvekili Engin Altay Genel Kurul’da bu yönde bir önerge vereceklerini açıkladı. Genel Kurul’daki oylama ise gizli yapılacak.  

GENEL KURUL'DA SÖZ HAKKI AKP 'DE

Meclis İçtüzüğüne göre Meclis Soruşturması ile ilgili siyasi partiler grup kararı alamıyor. Ancak Meclis Soruşturma Komisyonu’ndan çıkan kararın AK Parti ’nin genel tavrı konusunda belirleyici olması bekleniyor. AK Parti Grup Başkanvekili Nurettin Canikli Trabzon’da yaptığı açıklamada dört eski bakan hakkında Genel Kurul’da yapılacak oylamada komisyon kararına uyacağını söyledi.

Bakan Müezzinoğlu: Yüce Divan'a güvenmiyoruz, yolsuzlukları kendimiz temizleriz

Sivil Dayanışma Platformu Yüce Divan isteyen AKP'lilere 'ayar' mı verdi?

Erdoğan Bayraktar yine ters düştü: Yüce Divan'dan korkmuyorum

Hükümetin güvenmediği 'yüksek' yargıçlar AKP döneminde atanmış


  http://www.radikal.com.tr/1265548126554820

  YORUMLAR
  (20 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  _artık_ - burak akif

  gönül rahatlığıyla topuna hırsız sevicilersiniz diyebileceğim. karşılaştıklarıma örnek müslüman diyorum, benden kaçıyorlar. adam yaşantısına yön veren, sahip olduğu inançtan utanır mı yahu?

  Utanma - user942846

  Böyle bir karar utanç verici vicdanlar ölüme kadar bunun hesabını soracak. Milli irade yi kötüye kullanıyorsunuz. Güneş karanlıkta Sönmez elbette bir gün gelir hesapları verilir

  hırsız korkar haklı olanlar değil - user921020

  hani akp de yolsuzların kolu koparılacaktı. hani yolsuzluklarla mücadele edecekti akp . ne oldu biz size bu yüzden mi oy verdik . ama allah kimseyi sizin durumunuza düşürmesin dünyada ki korkunuz siz e ahireti de unutturdu yazık size . evet para bile mutlu etmiyor sizi artık . korku iliklerinize kadar işlemiş. şimdi sormak lazım değermiydi???

  Dervişin fikri neyse zikri de oymuş - user392546

  Ahlak kuralları, belirli bir kişi, grup ya da toplum için geçerli olan değer yargılarıdır. Ahlaki kurallar genel geçerliliğe sahip değillerdir. Bir başka ifadeyle, neyin doğru, neyin yanlış, neyin iyi ya da kötü olduğu kişiden kişiye, gruptan gruba ve nihayet toplumdan topluma değişebilir. Özetle, ahlak kuralları subjektif, yani kişiden kişiye değişen değer yargılarını ifade eder. Örneğin, bir kişi için hırsızlık doğru olurken, diğeri için doğru olmayabilir.

  Aklandınız değil mi...? - citizen

  Dalton biraderler gibi... :-)) Merak ediyor insan... Bunlar halkın içine çıkacakları yüz maskesini kime yaptırdılar.... AKP oyları sizi bin kere aklasa bile siz halkın gözünde bin kere mahkumsunuz. Bunu da siz yaptınız. En baştan kendiniz yargılanmayı isteseydiniz., yargı böyle tam olarak ele geçirilmeden...

  Vahim - user739105

  Akp içini kirlerden temizlemeyi kendi reddediyor.Kendileri aklasa da vicdanlar da yargılanmaya devam edecekler

  Yüce Divan - user941906

  Gönderemeyecekleri belliydi. Çünkü Yüce Divana gidenler herşeyi anlatırım diye birilerini tehdit ediyorlar.