4+4+4 tutanaklarını satır satır okuyor

4+4+4 tutanaklarını satır satır okuyor
4+4+4 tutanaklarını satır satır okuyor

Cemil Çiçek, komisyonda çıkan kavga yüzünden Polonya ziyaretini iptal etmişti. Şimdi de tutanakları okuduğu için Ukrayna ziyaretini iptal etti.

Cemil Çiçek, kavgalı Eğitim Komisyonu tutanaklarını bizzat okumaya başladığını belirterek, hukukçulara da danıştığını açıkladı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - Milli Eğitim Komisyonu’nda kavgalı bir şekilde kabul edilen ve 12 yıllık zorunlu eğitimin kesintili olarak tamamlanmasını sağlayan yasa teklifiyle ilgili gerilimi sonlandırmak için Meclis çözüm arıyor. Muhalefet partilerinin ‘yok hükmünde sayılması’ için başvuruda bulunduğu TBMM Başkanı Cemil Çiçek, tutanakları satır satır okuduğunu ve hukukçulara danıştığını söyledi.
Komiyon tutanaklarını ‘bizzat kendisinin okuduğunu’ söyleyen Çiçek, “Hepsini getirttim. Aşağı yukarı bin sayfaya yakın bir tutanak, teker teker okuyorum. Ayrıca arkadaşlarımız da çalışmaları yapıyor. Kaldı ki komisyon raporu da bana gelmedi. Ondan sonra bunların hepsini değerlendireceğim ve bir karar vereceğim” diye konuştu.
Milli Eğitim Komisyonu ise raporunu bugün ya da pazartesi günü TBMM Başkanlığı’na gönderecek.Tartışmanın muhalefet ayağındaysa yol haritası hazırlıkları yer alıyor. CHP , 4+4+4 modeline karşı, 1+8+4 modelini önerdi. MHP ise 5 aşamalı bir yol haritası hazırladı. İlk aşamada Çiçek’in “iptal etmesini” bekleyecek. Olmazsa, iktidarı ‘hukuka uymaya’ çağıracak. Genel Kurul’a gelirse engelleme girişiminde bulunacak. Dördüncü adımda vatandaşa gidilerek Köşk’e düzenlemeyi veto etmesi için baskı oluşturulacak. Son aşamada ise iktidarın yeni anayasayı da aynı şekilde ele almaması için önlem alınacak. BDP ’liler de teklifin geri çekilmesini istiyor. 

Bozdağ: Yetkisi yok
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ da “Komisyon bir tasarı veya teklifi görüştükten sonra artık o Genel Kurul’un malı olur” dedi ve ekledi: “Onu reddedecek veya kabul edecek yerin sadece TBMM Genel Kurulu olduğunu söyledi.
Öte yandan Milli Eğitim Komis-yonu’ndaki tartışmalar Anayasa Uzlaşma Komisyonu gündemine de geldi. Muhalefet kaygılarını dile getirirken, Cemil Çiçek “Yaşananların anayasa çalışmalarını etkileyeceğinden endişeleniyorum” dedi.

Öğretmenden kademeli eylemi
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası’nın (Eğitim-Sen) çağrısı üzerine yurdun pek çok yerinde bir araya gelen binlerce öğretmen, eğitimi 4+4+4 yıl olarak kademelendirecek yasal düzenleme girişimlerine tepki gösterdi. İzmir’de, yaklaşık 4 bin öğretmen, Konak Meydanı’nda toplanırken, çok sayıda çocuk ve öğrenci de eyleme katıldı. Mersin’de de Eğitim-Sen üyesi yaklaşık 2 bin kişi, ’4+4+4 ile çocuk gelinlere, çocuk işçiliğine, gerici-ırkçı eğitime hayır’ pankartıyla yürüdü. (DHA)