4+4+4'e itirazlar komisyona gitti

Haber: RİFAT BAŞARAN / Arşivi

ANKARA- TBMM Milli Eğitim Komisyonu’nda kavgalı bir oturumda kabul edilen zorunlu eğitimi kademeli olarak 12 yıla çıkaran yasa teklifiyle kriz için gözlerin çevrildiği TBMM Başkanı Cemil Çiçek, topu yeniden komisyona attı. Çiçek, muhalefetin Meclis Başkanlığı’na yaptığı ‘komisyon görüşmelerinin yok sayılması’ yönündeki itirazlarını “inceleyerek, gereğini yapmak” üzere, raporunu sunmaya hazırlanan Komisyon Başkanı Nabi Avcı’ya havale etti.
Çiçek, Komisyon Başkanlığı’na gönderdiği yazıda iddiaların TBMM İçtüzüğü’nün 29 ve 46’ncı maddelerine göre değerlendirilerek sonucun gönderilmesini talep etti. İçtüzüğün 29. maddesi muhaletefe söz hakkı verilmemesiyle ilgili iddiaları, 46. maddesi ise komisyon çalışmalarının sürdürülememesine ilişkin hareketleri tanımlıyor. 

Rapor tamam
Komisyon Başkanı Avcı, sorular üzerine, raporun tamamlandığını ancak Çiçek’in yazısının ardından önceliğin yazıda belirtilen iddiaları incelemeye verildiğini söyledi. Avcı, “Sürpriz bekleyelim mi?” sorusuna ise “Ben öyle bir sürpriz beklemiyorum kendimden” yanıtını verdi.
MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır ise, “Teklif eğer yasalaşır ve CHP anamuhalefet partisi olarak Anayasa Mahkemesi’ne giderse biz de destek veririz” dedi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ise Çiçek’in komisyona gönderdiği yazıyla ilgili, “Komisyon Başkanı’nın kendi öğretmeninin kendisine yazdığı mektubu sessiz sakin bir odada oturup okumasını isterim. O mektubun sorumluluğu çok ağırdır” dedi.