'5 sene Avrupa'ya gitmesek ne olur?'

'5 sene Avrupa'ya gitmesek ne olur?'
'5 sene Avrupa'ya gitmesek ne olur?'
Başbakan Erdoğan şike konusunda Platini'ye Thatcher örneğini verdi. "Margaret Thatcher holiganlar yüzünden beş yıl süreyle Avrupa'ya gitmedi de ne oldu?"

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Enis Berberoğlu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın, futboldaki şike iddiaları ve sonrasında verilecek cezalar konusunda yaptığı çok tartışılacak açıklamaları yazdı. Geçtiğimiz hafta UEFA Kongresi’nde açıkladığı, ceza verirken fail ile tüzel kişiliklerin ayrılması gerektiği düşüncesini tekrarlayan Erdoğan, “8 takım birden ligden düşerse ne olur, futbol biter. Ceza davası ile Futbol Federasyonu’nun kararını birbirinden ayırmak lazım” dedi. Başbakan Erdoğan, Seul’den Tahran’a uçarken yakıt ikmali sırasında gazetecilerle sohbet etti. Konu yine şike iddialarına geldi. Başbakan, “Şike konusunda siz ‘suçun şahsiliği’ vurgusunda bulunmuştunuz?” sorusu üzerine şöyle konuştu:

Şike sahaya yansımış mı bakılır
Doğru. Platini’ye söyledim. O da “Haklısınız ama uygulama böyle” dedi. Ben de “Düzeltelim o zaman” dedim. Şike sahaya yansımış mı bakılır ve karar ona göre verilir. Aksi halde kulübü cezalandırmak neden? Para cezası vermek neden? 8 takım birden ligden düşerse ne olur, futbol biter. Ceza davası ile Futbol Federasyonu’nun kararını birbirinden ayırmak lazım. Platini’ye de İngiltere örneğini verdim. Orada holiganlar yüzünden Thatcher (Margaret Thatcher, İngiliz Başbakanı, 1979-1990) İngiliz takımlarının Avrupa’ya çıkışını 5 yıl yasakladı. Ne oldu? Kendi aralarında gayet güzel devam ettiler. Döndükleri sene de şampiyon oldular. 


AZİZ YILDIRIM: PLATİNİ HAKLI 
Milliyet Gazetesi'nden Cemal Ersen'in haberine göre, Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım şike ve teşvik soruşturması kapsamında yargılandığı 16. Ağır Ceza mahkemesinde bugün yapacağı savunma öncesi Milliyet aracılığı ile önemli mesajlar gönderdi. İşte yaklaşık 9 aydır tutuklu bulunduğu Metris Cezaevi’nde arkadaşımız Cemal Ersen ile bir saate yakın görüşen Yıldırım’ın yaşanan süreç ile ilgili çarpıcı düşünceleri:

“Dokuz aya yakın süredir dört duvar arasındayım. Koğuşta tek kalıyorum. Duvarlar bana, ben duvarlara bakıyorum (gözleri doluyor). Yaşadıklarımı bir Allah bir de ben bilirim. Ama asla vazgeçmeyeceğim. İlk gün nasıl dik duruyorsam bugün de aynı noktadayım. Beni ayakta tutan; milyonlarca Fenerbahçeli’nin verdiği güç. İlk günden beri söylüyorum. Bu artık bir şike davası olmaktan çıktı, Aziz Yıldırım’ı yok etme davasına döndü. Bu işi kurgulayanların tek hedefi Aziz Yıldırım’dır. Onların kim olduğunu kamuoyu zaten biliyor. Amaç beni kulübün başından uzaklaştırıp, Fenerbahçe’yi ele geçirmektir. Buna önce Fenerbahçe camiası sonra ben izin vermeyeceğiz. Başkanlığı bırakmamı ima eden dolaylı mesajlar iletildi, hepsine hayır dedim ve suçsuz olacağımı kanıtlayacağım dedim”.

“Benimle ilgili 106 sayfalık tape var. İddia ediyorum birinde suç unsuru bulsunlar, yüklemeye çalıştıkları tüm suçları kabul edeceğim. Aylarca telefon dinlemiş, teknik takip yapmış, görüntü almışlar. Ama ortada şike yapıldığını kanıtlayacak tek belge ve veri yok. Eğer bulabilselerdi, bu tapeleri delil olarak gösterirler miydi? Kendimi savunmanın dışında, diğer tutuklu sanıkları da savunuyorum. Hakim karşısında çekiniyor, korkuyor ya da yanlış bilgiler veriyorlar. Ben de, kalkıp müdahale etmek zorunda kalıyorum.
Bu davanın başlarında onlarca kulüp ve yöneticisi vardı. Şimdi içeride sadece Fenerbahçe başkanı ve arkadaşları var. Şikeyi tek başımıza mı yaptık? Hani nerede futbolcu, teknik direktör? Hepsi dışarıda. O halde biz ne ile yargılanıyoruz? Dedim ya bu artık şike davası değil. Başka amaçlar ve hedefler var”.

“Şike davasında şahıslar ve tüzel kişilerin ayrılmaması gerektiğini söyleyen benim. Platini, Türkiye ’ye gelmeden önce bu düşüncelerimi yönetici arkadaşlar aracılığı ile açıkladım. Ama nedense kamuoyuna iletilmedi. İki gün sonra UEFA Başkanı Platini, sayın Başbakan’ın ‘Kişi ve kulüpleri ayırmak gerek’ söylemine yanıt verirken, aynen benim söylediklerimi dile getirdi. Bence eğer şike ile ilgili bir iddia varsa, kişileri ve kulüpleri ayıramazsınız”.

58 DEĞİŞMESİN
 
“58. maddenin değişmemesi gerektiğini ilk günden bu yana savunuyorum. Şike yapan bir insan kendini kurtaracak bir düzenlemeyi niçin istemesin ki? Talimat değişir, suçlara verilen cezalar değişir. Ama kesinlikle buna karşıyım. Diyorlar ki; 6222 sayılı şiddet yasasında şike ve teşvik eylemlerine ceza verileceğini Aziz Yıldırım biliyordu. Kesinlikle “hayır. Yasa tasarısı meclise sunulurken, federasyon bizden bu cezaları sakladı. Ne hapis cezasının miktarını, ne hangi suça ne ceza verileceğini biliyordum. Biz de kamuoyu gibi tasarı komisyonda görüşülmeye başlandığında öğrendik hepsini. Daha sonra şikeye verilen cezaların azaltılmasına da karşı çıkan benim. Yasa Aziz Yıldırım için değiştirildi diyeceklerdi, nitekim dediler. Ama ne oldu? Onlarca insan tahliye edildi, Aziz Yıldırım hâlâ hapiste”.

SUÇ UYDURACAKLAR
 
“Bir süre sonra tahliye edilirsem bile çok iyi biliyorum, cezaevinde yattığım süre ile ilgili suç yükleyecekler bana. Amaç belli. Ama kamuoyu bunu bilmeli. Şike ve teşvik soruşturmasında adı geçen tüm kulüpler ve yöneticileri bizimle beraber yargılanmalı. Gelsinler mahkemeye, hepsine soracak sorularım var. Ortaya koyacak delillerim var. Neden ayrı tutuluyoruz? Bu bile şike operasyonunun amacını anlatmaya yetmiyor mu? Trabzon’dan, Sivas’a balık gönderiyorlarmış? Bak sen şu işe. Trabzon neresi, Sivas neresi?”

“Aylardır Fenerbahçe’nin hesapları didik didik inceleniyor. Tek kuruşluk açık bulamadılar. Tutturmuşlar federasyondan 5 milyon lirayı niye almışız diye? Belli değil mi bu paranın nereden geldiği? Topuk yaylası için devlet 5 milyon lira verdi. Bu parayı da Futbol Federasyonu üzerinden geçirdi. Federasyon da bize verdi ve Topuk Yaylasının tamamlanması için kullanıldı. Bize bu yasal yolla gelen paranın hesabını soranlar Karadeniz oyunları için verilen 6 milyon liranın 5 milyon lirasının hangi kulübe hangi biçimde aktarıldığını sorgulasınlar? Bakalım altından ne çıkacak?”

“Aylardır cezaevindeyim. Görüyorum ki, bazı yorumcular içerideyim diye konuşup duruyorlar. Bunları yüzüme söyleyebilirler miydi? Elbette hayır. Aklanıp çıktığım vakit bakalım yine aynı şeyleri konuşup, yazabilecekler mi? Yaptığım savunmaya medya ne kadar yer verdi, belli. Kimin ne yazdığını ve söylediğini takip ediyorum. Tüm milletvekillerine savunmamın tamamını içeren 3’er dvd gönderdim. Şike nasıl yapılırmış, geçmişte şike nasıl yapılmış görsünler istedim”.

“Mayıs ayında kongremiz var. Beni kongreden önce tahliye edeceklerini sanmıyorum. Yarın bazı arkadaşları tahliye edebilirler, ama benim kulüp başkanı olarak kalmamı istemeyenler var. O yüzden umudum yok. Kongrede aday olacağım. Bana güç veren ve ayakta tutan milyonlarca Fenerbahçe taraftarına borcumu ödemem gerek. Başka biri aday olur mu? Elbette olabilir. Genel kurul kimi uygun görürse o seçilir”. 

“Çarşamba günü kadın voleybolcularımız geldi duruşmaya. Biliyorum beni orada gördükleri için çok üzüldüler. Ağlayanlar oldu. Benim de gözlerim doldu, ama o kızları böyle bir ortama soktuğum ve onları üzdüğüm için daha çok üzüldüm. Hepsi sağolsunlar, onların şampiyonluğu bana büyük moral oldu. Biz sadece futbolda değil, tüm branşlarda şampiyon bir kulüp olduğumuzu dünyaya kanıtladık. Kızlarımız daha büyük bir şampiyonluk elde etti, hepsini gözlerinden öpüyorum, sağolsunlar”.

“Yaşanan onca olaya ve olumsuzluğa karşın futbol takımımız ve teknik kadromuz iyi dayandı. Hep yarışın içinde kaldı. Şampiyonluk şansımız ve umudumuz sürüyor. Trabzon maçına da aslanlar gibi çıkıp oynayacaklar ve Fenerbahçe’ye yakışır sonuç alacaklar. Böyle sıkıntılı süreçte şampiyon adayı olarak kalmak herkesin harcı değil. İnşallah kupa hasretine de bu sene son verecekler. Kendileriyle gurur duyuyorum”.

CÜBBELİ İLE ARKADAŞIZ 
“Cezaevinde günler zor geçiyor. Moralimizi yüksek tutmaya çalışıyoruz. Lakin soruyorum, o kadar insan dışarıda iken ben niçin hâlâ buradayım. Tek suçlu ben miyim? Eğer ortada bir şike varsa tek başıma mı yaptım? Cübbeli Ahmet hoca ile iyi arkadaşız. Şakalaşıyor, sohbet ediyor, dertleşiyoruz. Başka nasıl geçsin ki zaman. Sağolsun ziyaretçilerim de beni yalnız bırakmıyor”.

Bizim hayvanlara ceza az demişti
UEFA Heysel Faciası için sadece Liverpool’a ceza verecekken, Başbakan Thatcher tüm İngiliz kulüplerinin 5 yıl Avrupa’ya gitmemesini sağlamıştı. Heysel Faciası’nın ardından, ülkesinin takımlarına hiç acımayan dönemin İngiltere Başbakanı Margaret Thatcher kendi cezalarını kendisi verdi. UEFA’nın, Liverpool-Juventus maçından sonra sadece Liverpool’a ceza vermesi bekleniyordu. Bu cezanın da 3 yıl olacağı konuşuluyordu. Ancak Thatcher, “Bizim hayvanlara bu ceza az” dediği tarihi çıkışı ile sadece Liverpool’un değil, tüm İngiliz takımlarının cezalandırılmasını istedi. Thatcher, İngiltere Futbol Federasyonu’na da tüm kulüplerini Avrupa’dan çekmesi konusunda baskı yaptı.

Bunun üzerine UEFA, İngiliz Federasyonu’nun kararının hemen ardından İngiliz takımlarının 5 yıl boyunca Avrupa Kupaları’na katılamayacağını açıkladı. Böylece 1985 ile 1990 yılları arasında hiçbir İngiliz takımı, Avrupa’da boy gösteremedi. Liverpool ise, 6 yıl uluslararası karşılaşmalardan men cezası aldı. 29 Mayıs 1985 günü Brüksel’in Heysel Stadı’nda oynanan Juventus-Liverpool Şampiyon Kulüpler Kupası finali büyük bir trajediye sahne oldu. Maçtan önce tribünlerdeki Liverpoollu holiganlar, Juventus taraftarlarına saldırdı. Çıkan panik sonucu bir duvar çöktü, taraftarlar tel örgülere sıkıştı ve 38 İtalyan ile 1 Belçikalı hayatını kaybetti. (Hürriyet-Milliyet)