53 AK Partili milletvekili 'Yüce Divan' der mi?

53 AK Partili milletvekili 'Yüce Divan' der mi?
53 AK Partili milletvekili 'Yüce Divan' der mi?
TBMM Genel Kurulu 4 bakan hakkındaki iddiaların Yüce Divan'da ele alınmasıyla ilgili oylamayı bugün yapıyor. Kararın, Yüce Divan yönünde olması için, muhalefetten hiç fire olmasa bile, en az 53 AK Partili vekilin de 'kabul' oyu kullanması gerekiyor.

RADİKAL – Meclis Genel Kurulu’nda bugün AK Partili 4 eski bakan hakkında yapılacak ‘Yüce Divan’ oylamasıyla 17-25 Aralık’a son nokta konulacak. Eski bakanların yargılanabilmeleri için gizli oylamada en az 276 oyun Yüce Divan yönünde çıkması gerekli. Meclis’te muhalefet partileri ile bağımsızların 223 sandalyesi bulunuyor. Bakanların Yüce Divan’a sevk edilebilmesi için hiç fire olmazsa, en az 53 AK Partili vekilin de kabul oyu kullanması gerekiyor. Ancak Hürriyet gazetesinden Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, muhalefetteki beklentinin tersine AK Partili vekiller içinde böyle blok görünüm sergileyen bir grup yok. Aralarında yolsuzluk iddialarıyla ilgili rahatsızlık duyanlar olsa da parti yönetimiyle benzer görüşleri paylaşıyorlar.

AKP YÖNETİMİ, GRUBU MARKAJA ALDI
Soruşturma Komisyonu’nun çalışmasını tamamladığı 22 Aralık’tan beri AK Parti grubundaki süreci parti yöneticileri yürüttü. Kararın alındığı 5 Ocak’tan itibaren, parti yöneticileriyle eşgüdümlü hareket eden eski bakanlar, basına değerlendirme yapmaktan kaçındılar. Bu süreçte AK Parti Grup Yönetim Kurulu’nu oluşturan 15 milletvekili, 15’erli gruplar halinde milletvekilleriyle nabız yoklamaları yaptı. Yüce Divan’dan yana veya çekimser olan milletvekillerini ikna amacıyla eski bakanlar da kuliste ve telefonlarla görüşmeler yürüttü. Eski bakanlar, kuşku oluşturan konularla ilgili partili arkadaşlarını ikna etmeye çalıştılar. AK Parti yönetimi de yaklaşan seçim nedeniyle süreci uzatmadan raporu hızla Genel Kurul’da görüştürmeyi tercih etti.

GÖZLER 3. DÖNEMİ BİTİREN 73 VEKİLDE
Eski bakanların yargılanabilmeleri için gizli oylamada en az 276 oyun Yüce Divan yönünde çıkması gerekiyor. Meclis’te tüm muhalefet partileri ile bağımsızların 223 sandalyesi bulunuyor. Bunlar arasında hiç fire olmasa bile, bir Yüce Divan kararı çıkarabilmek için en az 53 AK Partili vekilin kabul oyu kullanması gerekiyor. Oylamada 276 bulunmazsa, katılım sayısına göre kabul oyları fazla olsa bile Yüce Divan’a sevk gerçekleşmiyor. AK Parti’den olası firelerle ilgili daha çok 3 dönemini tamamlayan deneyimli milletvekillerinin tavrı izleniyor. Ancak muhalefetteki beklentinin tersine 3 döneme takılan 73 milletvekili blok bir görünüm sergilemiyor. Siyasi beklentisi sınırlı olan veya yolsuzluk iddialarından rahatsızlık duyan bazı milletvekilleri bulunsa da, bazıları da parti yönetimiyle benzer görüşleri ifade ediyor.


  http://www.radikal.com.tr/127588612758865

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  KARİKATÜR KIVAMINDA KISA BİR MASAL-Mutlu Yücel - user913985

  Alacakarga il karakarga birinci dereceden akrabaymış. Fakat gel gör ki alacakargalar, karakargalara özenip te onun gibi kostüme sahip olamamanın kızgınlığını, ?ne bu kıyafet, baştan ayağa is karası ?diyerek tenkit ederlermiş. Çoğu kez tenkitle kalmaz daha da ileri giderlermiş. Diyelim mevsim kış, ocak ayı yarılanmış. Dört karakarga telgrafın teline konmuş diye haber gelmişse o saat hareketlilikte başlarmış. Alacakargaların yüzlercesi de üst tele konarmış. Doğal anatomik yapının mecburiyetine, soğukta büzüşmenin fiziki etkisi de eklenince, üsteki kuşlar, def?i hâcet edip patır patır boca ettikleri beyaz sümüksü nevale atıkları, havada süzülüp, o saat devreye giren yerçekimi yardımıyla da, alttaki karakargaların üzerinde yapışır, beyaz hareler oluştururmuş. Kuş aklı işte, yaptıklarını beğenirlermiş. Kendilerine sorarsan, güya karakargaları aklayıp kendiler gibi alacakarga şekline döndürmeyi başarmışlarmış. İşlemin adına da? aklama seansı? derlermiş.

  ÖYLE BİR OY ÇIKMAYACAK.... - ARAGORA

  Yüce divan falan olmayacak..Boşuna hayallere kapılmayınız...

  AK-lama Partisi.. - user737287

  AKP den ümidi kesin artık.. CB nin sözünün dışına çıkabilecek bir adam bile yok orada.. CB hepsinin açıklarını bulmuş, oynatıyor..

  oylanan ne aslında - user966283

  meclisteki AKP milletvekilleri neyi oyladığını bilmiyor bence. adamda biraz mantık olsa bu 4 kişiyi gönderiri yüce divana namusuna ne kadar düşkün olduğunu gösterir. namus demişken rezanın altına yatan zatı muhterem aynı cümleyi bu milletvekillerinden birinin yakını için kursaydı tepkileri ne olurdu.

  AKP'den 53 tane erdemli vekil çıkar mı? - generalduncan

  Etik kaygılarını gidermek gayesiyle "siyasi kariyerlerini ve kazanımlarını borçlu oldukları" kişilerin emrine karşı gelebilecek yürekte kaç kişi var AKP'de? Soru bu olmalı.