58. Hükümet kuruldu... İşte yeni kabine

Cumhurbaşkanı Sezer, AKP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün başbakanlığındaki Bakanlar Kurulu listesini onayladı.

Türkiye Cumhuriyeti'nin 58. Hükümeti, AKP Kayseri Milletvekili Abdullah Gül'ün başbakanlığında kuruldu.
Bakanlar Kurulu listesini sunmak üzere saat 15.40'da Çankaya Köşkü'ne giriş yapan Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile görüşmesini saat 17.10'da tamamladı. Görüşme, 1 saat 30 dakika sürdü. Gül, çıkışta 58. hükümette yer alan bakanların listesini şöyle açıkladı:
Başbakan : Abdullah Gül
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Abdullatif Şener
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Mehmet Ali Şahin
Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı: Ertuğrul Yalçınbayır
Devlet Bakanı: Mehmet Aydın
Devlet Bakanı: Beşir Atalay
Devlet Bakanı: Ali Babacan
Devlet Bakanı: Kürşat Tüzmen
Adalet Bakanı: Cemil Çiçek
Milli Savunma Bakanı: Vecdi Gönül
İçişleri Bakanı: Abdulkadir Aksu
Dışişleri Bakanı: Yaşar Yakış
Maliye Bakanı: Kemal Unakıtan
Milli Eğitim Bakanı : Erkan Mumcu
Bayındırlık ve İskan Bakanı: Zeki Ergezen
Sağlık Bakanı: Recep Akdağ
Ulaştırma Bakanı: Binali Yıldırım
Tarım ve Köyişleri Bakanı: Sami Güçlü
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Murat Başesgioğlu
Sanayi ve Ticaret Bakanı: Ali Coşkun
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı: Hilmi Güler
Kültür Bakanı: Hüseyin Çelik
Turizm Bakanı: Güldal Akşit
Orman Bakanı: Osman Pepe
Çevre Bakanı: İmdat Sütlüoğlu.

GÜL'ÜN AÇIKLAMALARI

Başbakan Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e sunduğu Bakanlar Kurulu listesindeki isimlerde bir değişiklik olmadığını belirtti. Gül, Sezer ile yaptığı yaklaşık 1.5 saat süren görüşmenin ardından, Bakanlar Kurulu listesini okudu ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Gül, 58. Hükümet'i kurma görevinin Cumhurbaşkanı Sezer tarafından kendisine verilmesinin ardından, 'Pazartesi gününe kadar hükümeti kurma çalışmalarını bitireceklerini umut ettiğini' söylediğini anımsatarak, bunun gerçekleştiğini belirtti. Gül, dün akşam arkadaşlarıyla istişare ettiklerini kaydederek, bugün de Sezer'e listeyi takdim ettiğini ifade etti. "Biraz uzun sürdü diye sorular sorabilirsiniz" diyen Gül, "Sizleri seyrettik, televizyonları..." dedi.
Açıklamalarının ardından Başbakan Gül, 58. Hükümet'i oluşturan bakanların isimlerini okudu. Daha sonra bir gazetecinin ekonomiden sorumlu devlet bakanının kim olduğunu sorması üzerine Gül, görevlendirmelerin daha sonra yapılacağını kaydetti.
Bakanlar Kurulu'nun, ülke ve millet için hayırlı olmasını dileyen Gül, "Hayırlı hizmetlere hep vesile olalım. Allah mahcup etmesin" dedi.
Gül, "Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in bu son listede itirazı olduğu isimler var mıydı" sorusuna şöyle karşılık verdi:
"Biz Sayın Cumhurbaşkanımız ile istişare ettik. Benim getirdiğim listede, isimlerde bir değişiklik yok. Tabii bazı isimlerle ilgili birçok yeni milletvekili, siyasetçi arkadaşımız var. Onlarla ilgili haklı olarak bilgi edinmek istedi. Ben de bu süre içerisinde, arkadaşlarımızla ilgili, özgeçmişleriyle ilgili faksla bilgileri aldım ve takdim ettim kendilerine. Arkadaşlarım hakkında bilgi verdim."
Bir gazetecinin, "Hükümeti kurdunuz, bundan sonraki ilk icraatınız ne olacak" sorusunu Gül, "Yarın göreceksiniz onu" diye
yanıtladı.
Gül, bir başka soru üzerine, 57. Hükümet'in Başbakanı Bülent Ecevit ile bu akşam konuşacağını ve yarın uygun bir zamanda görüşeceğini ifade etti.
Listede Cumhurbaşkanı Sezer ile değişiklik yapıp yapmadıklarının sorulması üzerine Gül, "Mümkündür tabii" diye konuştu.
Cumhurbaşkanı ile görüşmesine geç gitmesinin gerekçesinin sorulması üzerine Gül, "Güzergahımızda bir değişiklik oldu. Sayın Başbakan da o anda Ankara içinde seyahat ediyordu. Biraz ondan oldu" dedi.
AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefonla görüşüp görüşmediği sorusuna Gül, "Zaten devamlı konuşuyoruz. Atina'daki seyahatinin çok iyi geçtiğini biliyorum" karşılığını verdi.
"İftarı Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer ile birlikte mi yaptınız" sorusu üzerine Gül, "Artık bazı şeyler bize kalsın" dedi.
Gül, "Vecdi Gönül'ün Meclis Başkanlığı için adı geçmişti. Sonra Bülent Arınç'ın ismi ağır bastı. Bu konu gündeme geldi mi" sorusuna karşılık, TBMM Başkanlığı'na milletvekillerinin kişisel olarak adaylıklarını koyduklarını söyledi. Başbakan Gül, "Sayın Bülent Arınç kendisi aday olmuştur. Arkadaşlarımız aday göstermişlerdir. O da hayırlı olsun" diye konuştu.
"Güçlü ekonomi bakanı Ali Babacan mı olacak" sorusunu Gül, "Detayları, verince göreceksiniz. Evet, ekonomi ile ilgilenecek" diye yanıtladı.