'6 milyon işsize iş buldun da geriye yabancılar mı kaldı?'

'6 milyon işsize iş buldun da geriye yabancılar mı kaldı?'
'6 milyon işsize iş buldun da geriye yabancılar mı kaldı?'
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Şimdi meclise bir kanun tasarısı getirmişler. Yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı. 6 milyon 200 bin işsize iş buldun da geriye kaldı yabancılar kaldı. İzin verecek misiniz buna" dedi.

Cumhuriyet Halk Partisi ( CHP ) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Kastamonu'da partisi tarafından düzenlenen mitingde partililere seslendi. "Benim siyaset anlayışımda insanların kimliğini siyaset konusu yapmam, insanların inancını siyaset konusu yapmam. İnsanların yaşam tarzını siyaset konusu yapmam" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: "İnsana her yerde her ortamda değer veririm. İnsan Allah'ın yarattığı en değerli varlıktır. Benim başımın üstünde yeri vardır. Şimdi hükümete gerçekten sormak istiyorum. Emekliye iki maaşa niye karşı çıkıyorsun kardeşim. Sanıyorlar ki emekliye iki maaş ikramiye verince emekli koşa koşa gidecek İşviçre bankalarında hesap açacak parayı orada biriktirecek. Allah aşkına ne veriyorsun? 35 veriyorsun aylık. 450 veriyorsun aylık. 1000 lira bin 200 lira aylık veriyorsun."

İktidarı, tarım politikasını örnek vererek eleştiren Kılıçdaroğlu sözlerine şöyle devam etti: "İki Trakya büyüklüğünde alan son 10 yılda çiftçi tarafından ekilmiyor. Sizin hiç aklınıza gelir miydi Türkiye saman ithal edecek diye. Ettiler. Koyun ithal edebileceğimiz aklımıza gelir miydi? Kurbanlık koyunu bile ithal ettiler. Türkiye'de toprak yok mu? Mera yok mu? İnsan yok mu? Güneş yok mu? Su yok mu? Hepsi var. O zaman niye ithal ediyoruz. Tek sorun var. Türkiye'de namuslu siyaset yok. Düzgün siyaset yok. Ahlaklı siyaset yok. Çünkü siyasetçi köşeyi dönmek için başbakan olmuş durumda. Köşeyi dönmek için bakan olmuş durumda. Köşeyi dönmek için belediye başkanı olmuş durumda. Bunu değiştireceğiz. Bu tabloyu tamamen değiştireceğiz. Siyasi ahlakı getireceğiz. Ahlaklı bir siyaset olacak her kuruşun hesabını siyasetçi vatandaşına verecek. Bunu yapmak benim boynumun borcudur. Kim çalıyorsa kim üretiyorsa kim alın teri ile kazanıyorsa başımın üstünde yeri var. Kim çalıyorsa kim çırpıyorsa kim devleti soyuyorsa onun karşısında sonuna kadar duracağım. Bu ülkenin bütün insanlarını baş tacı ediyorum. Bu ülkede hiçbir ayrım yapmayacağım. Bütün vatandaşlarını kucaklayacağım. Başbakan olduğum gün emin olun partiye oy vermiş vermemiş hiçbir ayrım yapmadan Türkiye'ye şaha kaldıracağım. Boyun eğdirmeyeceğim hiçbir yerde."

YABANCILARA İŞE SERT TEPKİ GÖSTERDİ 

Yabancılara Türkiye'de çalışma hakkı tanıyan kanunu eleştiren CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasında şunları dile getirdi: Şimdi meclise bir kanun tasarısı getirmişler. Yabancıların çalıştırılması hakkında kanun tasarısı.6 milyon 200 bin işsize iş buldun da geriye kaldı yabancılar kaldı. İzin verecek misiniz buna.İşsiz evlat vergisi getirdiler.İş bulamayan çocuklardan bile vergi istiyorlar. Bu kadar yüzsüzlük ancak bu iktidara yakışırdı. Çocuğun parası yoksa bu sefer de 'babandan alırız o parayı' diyorlar.Eğer işsizliği yoksulluğu bitireceksek alın terinin karşılığını çiftçi alacaksa adresi değiştirmek zorundayız.13 yılda gördünüz… 6 milyon 2300 bin işsiz 17 milyon yoksul. Türkiye’ye bu yakışıyor mu?Koro halinde konuşuyorlar parayı nereden bulacaksın diye. Kardeşim sen kaçak saraya para buluyorsun, 2 milyon Suriyeliye para buluyorsun da kendi emekline gelince mi kaynak yok diyorsun.Hükümete gerçekten sormak istiyorum emekliye 2 maaşa niye karşı çıkıyorsun. Sanıyorlar ki emekliye 2 maaş ikramiye verince emekli koşa koşa İsviçre’ye gidip parayı orada biriktirecek.400-500 lira veriyorsun ne olacak. Çarşıya pazara gidecek, esnafa gidecek onlar da kazanacak. Türkiye kazanacak.