7 yıllığına 1 kez görev yapacak

7 yıllığına 1 kez görev yapacak
7 yıllığına 1 kez görev yapacak

Cumhurbaşkanı Gül ün iki yıl sonra yeniden siyaset sahnesine dönebileceği ifade ediliyor.

Cumhurbaşkanı Gül'ün görev süresiyle ilgili düzenleme alt komisyondan geçti. Gül, 7 yıl görevde kalacak ve bir daha aday olamayacak.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA - TBMM Anayasa Alt Komisyonu, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün görev süresiyle ilgili tartışmalara son noktayı koydu. Komisyon, Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu Tasarısı’nı bazı değişikliklerle kabul etti. Tasarıya, geçici maddeyle, “11. Cumhurbaşkanı’nın görev süresi 7 yıldır” ifadesi eklendi. Komisyon, Gül’e ikinci kez Çankaya yolunu ise kapattı.
Cumhurbaşkanı seçiminin esas ve usullerini belirleyen tasarıyla ilgili TBMM Anayasa Komisyonu’nda oluşturulan alt komisyon çalışmalarını tamamladı. Alt komisyonda AKP ’li üyelerin oylarıyla kabul edilen önergeyle Gül’ün görev süresi 7 yıl olarak belirlendi. Metne geçici madde ekleyen önergenin gerekçesinde ise Gül’ün ‘bir kez daha seçilmeyeceğine’ ilişkin cümle yer aldı. 

CHP ’den 5+5 tartışması
CHP ve MHP ise görev süresi ile ilgili çekincelerini ortaya koydu. CHP’li üye Uğur Bayraktutan, Gül’ün görev süresinin 5+5 olduğunu belirtirken, AKP’li üyeler “7 yıllık görevin Gül için kazanılmış hak” olduğunu savundu.
Cumhurbaşkanı adaylarına yapılacak bağışlarla ilgili düzenlemenin de yer aldığı 14. madede de ise bir değişiklik yapılmadı. Bu durum muhalefetin tepkisine neden oldu. CHP’li Bayraktutan, “Bu durumda halkın cumhurbaşkanı değil, parayı verenin cumhurbaşkanı olacak” derken; MHP’li Korkmaz “Cumhurbaşkanlığının tarafsızlığı tartışmaya açılacak” uyarısında bulundu. 

Gül istisna tutuldu
Alt Komisyon Başkanı AK Partili Mustafa Şentop, toplantı sonrası yaptığı açıklamada şöyle konuştu: “Tasarının, Cumhurbaşkanı’nın görev süresi konusunda genel hükmü içeren 3. maddesi var. Onbirinci Cumhurbaşkanı’nın bu hükümden istisna olduğu ifade ediliyor. Yapılan yeni düzenleme; halk tarafından 5 yıl süreyle seçilme ve iki kez seçilme esası getiriyor. Bu açıdan eski hükme tabi olduğu için Sayın Cumhurbaşkanımız Abdullah Gül, kanun tasarısıyla getirilen hükümlerden istisna tutuluyor.”