744 dokunulmazlık dosyası başbakanlıkta

744 dokunulmazlık dosyası başbakanlıkta
744 dokunulmazlık dosyası başbakanlıkta
Eski milletvekillerine ait 744 dosya Başbakanlığa gönderildi. Üyeliği düşenler ile tekrar milletvekili seçilenlerin birlikte bulunduğu 36 dosya, ayrıldıktan sonra yeniden Meclis'e iletilecek. Yeniden milletvekili seçilenlere ait 299 dosya bulunuyor.

RADİKAL - Eski milletvekillerine ait yasama dokunulmazlığı dosyaları ile ilgili süreç başlıyor.

24. Dönem'de Meclis'teki dokunulmazlık dosyaları, yeniden milletvekili seçilenler ve seçilemeyenler olarak ayrıldı. 24. Dönem'de milletvekili olup 7 Haziran seçimlerinde seçilemediği için üyeliği düşünlere ait 744 dosya Başbakanlığa ulaştırıldı.

Yeniden milletvekili seçilenler ile üyeliği düşenlerin bir arada olduğu 36 dosya da "ayrılmak" üzere Başbakanlığa gönderildi. Bu dosyalar, üyeliği düşenler ayrıldıktan sonra yeniden Meclis'e iletilecek.

TBMM 'de tekrar milletvekili seçilenlere ait 299 dosya bulunuyor. Yeni hükümet kuruluncaya kadar görevlerine devam etmeleri nedeniyle yeniden milletvekili olmayan Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker'in dokunulmazlık dosyaları ise "dokunulmazlıkları devam ettiği" gerekçesiyle Başbakanlığa gönderilmedi.

Öte yandan, yasama dokunulmazlığı kapsamında olmayan, trafik cezalarına ilişkin bazı milletvekillerine ait 11 dosya da Başbakanlığa gönderildi.

Eski milletvekillerine ait toplam 780 dokunulmazlık dosyasının Başbakanlık kanalıyla Adalet Bakanlığı ve ilgili mahkemelere iletilmesiyle yeni bir süreç başlayacak.
AA