76 trilyon için özel madde

Bülent ve Rahşan Ecevit, önceki günkü kurultayda partisi DSP'yi 'emin eller'e teslim ederken, koltuğuyla birlikte bıraktığı 76 trilyon lirayı da tüzükle korumaya aldı. Bu paranın sahte evraklarla paylaşılmasını önlemek için tüzüğe yeni bir madde konuldu.

ANKARA - Bülent ve Rahşan Ecevit, önceki günkü kurultayda partisi DSP'yi 'emin eller'e teslim ederken, koltuğuyla birlikte bıraktığı 76 trilyon lirayı da tüzükle korumaya aldı. Bu paranın sahte evraklarla paylaşılmasını önlemek için tüzüğe yeni bir madde konuldu.
DSP lideri Ecevit aktif siyasi yaşamdan çekilirken, Rahşan Ecevit de Parti Meclisi'ne (PM) girmeyerek yönetimden ayrıldı. Kurultayda tüzük değişiklikleriyle Başkanlık Kurulu ile Örgüt Kurulu'nun oluşum biçimleri değiştirildi. Tüzüğün 101. maddesine eklenen bir fıkrayla, partinin parası koruma altına alındı. Tüzüğe, "Gerçeğe aykırı sarf belgesi düzenleyenler hakkında şahsi sorumluluk yoluna gidilir ve para şahıslardan tahsil edilir" hükmü konuldu.
Ecevit'in koltuğuna, işaret ettiği Zeki Sezer 576 oyla zorlanmadan oturdu, Ecevitlere bayrak açan ve 'DSP'de gölge oyunlarına ve gölge yönetimlere son' sloganıyla destek isteyen Şükrü Sina Gürel 239 oyda kaldı. Sezer'in Parti Meclisi firesiz seçilirken yönetim, dokuz isim dışında yenilendi. Ecevit döneminin etkin isimleri ve aralarında Hikmet Uluğbay, Hikmet Sami Türk, Zekeriya Temizel ve Erdoğan Toprak'ın da bulunduğu eski bakanlar kurultaya gelmedikleri gibi, listeye de konulmadılar. Masum Türker, Melda Bayer, Ahmet Tan, Tayfun İçli, Emrehan Halıcı ve Süleyman Yağız'ın da aralarında bulunduğu 17 eski milletvekili PM üyesi oldu.
'Eşimi alıp gidiyorum'
DSP Parti Meclisi dün Sezer'in genel başkanlığında ilk toplantısını yaptı. Toplantının başlangıç bölümüne Bülent ve Rahşan Ecevit de katıldı. Bülent Ecevit, 10 dakika kadar kaldığı toplantıda PM üyelerine şöyle veda etti: "Partiyi büyütün. Desteğime ihtiyacınız olursa, her zaman yanınızda olacağım. Şimdi ben eşim Rahşan Ecevit'i alarak gidiyorum."Parti Meclisi artık 60 kişi
Tüzük değişikliğiyle üye sayısı 40'tan 60'a çıkarılan Parti Meclisi şu isimlerden oluştu: Jale Ağırbaş, Önder Aksakal, Necati Albay, Hikmet Altınkaynak, Hüseyin Aydın, Saffet Başaran, Melda Bayer, Ali Baygüneş, İsmail Bozdağ, Tufan Bural, Mehmet Canpolat, Mehmet Çümen, Aslan Dalgıç, Mehmet Daşçı, Zabit Demir, Salman Diliuz, Hasan Ehliz, Zeynal Ekici, Hasan Erçelebi, Şerafettin Erman, Semih Foçalıgil, Hayri Güven, Emrehan Halıcı, Tayfun İçli, Yavuz İnal, Ali Kalaycı, Mehmet Karaçay, Ahmet Karakuş, Sait Kekeç, Osman Kılıç, D. Ataman Koçlar, Hasan Macit, Hüseyin Mert, Cemil Mirasoğlu, Orhan Ocak, Ziya Odabaşı, Arif Özbay, Harun Öztürk, Hüseyin Pazarcı, Muhittin Peker, Hüseyin Rençber, Mahmut Sağsöz, Kadir Salih, Bayram Serdar Savaş, Soydal Sılay, Yonca Sorgün, İzzet Sözen, Hasan Suna, Ahmet Tan, Adem Topçu, Orhan Tosun, Masum Türker, Faruk Türkoğlu, İlhan Uğurtaş, Asaf Ender Uluğtürkkan, Mustafa Vural, Süleyman Yağız, Servet Yazan, Orhan Yeşilyurt ve Mustafa Yılmaz.