8. madde geri mi dönüyor!

TBMM Türk Ceza Kanunu (TCK) Alt Komisyonu, devlete karşı suçların kapsamını genişletirken, bir süre önce AB uyum paketiyle kaldırılan
'bölücü propagandayla' ilgili Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 8. maddesinin benzerini yeniden TCK'ya koydu. Ancak, CHP'lilerin itirazı üzerine, konunun 20 Nisan Salı günü tekrar ele alınması kararlaştırıldı.
Haber: YURDAGÜL ŞİMŞEK / Arşivi
ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - TBMM Türk Ceza Kanunu (TCK) Alt Komisyonu, devlete karşı suçların kapsamını genişletirken, bir süre önce AB uyum paketiyle kaldırılan
'bölücü propagandayla' ilgili Terörle Mücadele Yasası'nın (TMY) 8. maddesinin benzerini yeniden TCK'ya koydu. Ancak, CHP'lilerin itirazı üzerine, konunun 20 Nisan Salı günü tekrar ele alınması kararlaştırıldı.
TCK Alt Komisyonu'nun önceki günkü toplantısında TCK'nın 'Devletin Şahsiyetine Karşı Cürümler' bölümündeki maddeler ele alındı. Düşünce suçlarında en yaygın uygulanan TMY'nin 'bölücülük propagandasıyla' ilgili 8. maddesi, son AB uyum paketiyle kaldırılmıştı. Yeni düzenlemede bu maddenin bir benzeri, tekrar TCK'ya 299/ 3. fıkra olarak taşındı. Buna göre, 'devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmaya yönelik propaganda yapanlara' 5 yıla kadar hapis verilecek, suç basın aracılığıyla işlendiğinde de ceza yarı oranında artırılacak.
'Türkiye'ye karşı hasmane hareketlerde bulunması için yabancı devlet yetkililerini tahrik' suçunun kapsamı da yurtdışındaki her siyasi faaliyeti cezalandırmaya açık biçimde genişletilerek yeniden düzenlendi.
İtiraz üzerine yeniden
TCK'nın düşünce özgürlüğünü kısıtlayan 159. maddesi uyum yasalarıyla iki kez değiştirilmiş, ancak bu yeterli bulunmamıştı. Komisyon buna karşılık gelen maddenin ilk fıkrasıyla, 'Türklüğü, Türk milletini Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni ve TBMM'yi alenen aşağılama' suçuna 1 yıldan 6 yıla, ikinci fıkrasıyla ise, 'T.C hükümetini, yargı organlarını askeri ve emniyeti aşağılama' suçuna 6 aydan 2 yıla kadar ceza öngördü. Alt Komisyon'un önceki günkü oturumunda kabul edilen bu düzenlemelere dünkü oturumda CHP'li üyeler itiraz etti. CHP'li komisyon üyeleri TCK'nın 125'inci maddesinde yapılan düzenlemelerin daha önce kaldırılan Terörle Mücadele Yasası'nın 8. maddesini ağırlaştırarak yeniden getirdiğini savundu. CHP'lilerin diğer maddelere ilişkin de itirazlarda bulunması üzerine komisyon, yapılan değişikliklerin 20 Nisan'da tekrar ele alınmasını kararlaştırdı.