81 il içinde tek kadın başkan

Yerel seçimlerde Demokratik Güçbirliği'ni oluşturan altı partinin ortak ada yı olarak SHP listesinden Tunceli Belediye Başka-nı seçilen Songül Erol Abdil, "Kadının gücünü tüm Türkiye'ye göstereceğim" dedi.
Haber: FERİT DEMİR / Arşivi

TUNCELİ - Yerel seçimlerde Demokratik Güçbirliği'ni oluşturan altı partinin ortak ada yı olarak SHP listesinden Tunceli Belediye Başka-nı seçilen Songül Erol Abdil, "Kadının gücünü tüm Türkiye'ye göstereceğim" dedi.
Bu yerel seçimi kazanan Türkiye'de tek il kadın belediye başkanı olan Abdil, 1972 Tunceli-Hozat doğumlu. 1990 yılından itibaren Ankara Çankaya Belediyesi'nde memur olarak çalışan ve aynı zamanda Tüm-Bel Sen 2 No'lu Şube Başkanlığı da yapan 32 yaşındaki Abdil, siyasete hırslı girdi. Demokratik Güçbirliği'nin adayı olarak girdiği seçimde tüm rakiplerini geride bırakarak Tunceli Belediye Başkanlığı'nı kazanan Abdil, Tunceli halkına teşekkür etti ve "Halkla birlikte güzel çalışmalar yapacağım. Kadının gücünü ve sesini bütün Türkiye'ye duyuracağız. Gerçek anlamda belediyecilik nasıl yapılırmış herkes görecek. Yıllardır Tunceli halkına verilmeyen ve getirilmeyen hizmetleri getirmek için büyük bir çaba içinde olacağım. Tunceli halkı bir bayanı başkan seçerek, kadına verdiği önemi Türkiye'ye göstermiştir. Güç- birliğini oluşturan partilerin büyük çabasıyla bu seviyeye geldik. Bundan sonra her şey Tunceli halkı için olacak" diye konuştu.