87'lilerin lideri, kudretli müsteşar

87'lilerin lideri, kudretli müsteşar
87'lilerin lideri, kudretli müsteşar
Yeni İçişleri Bakanı Efkan Ala, yıldızı AK Parti'den bakanlık görevindeyken istifa eden Erkan Mumcu ile parlayan bir isim.
Haber: ÖMER ŞAHİN - omer.sahin@radikal.com.tr / Arşivi

 Yükselişi hızlı oldu. Batman ve Diyarbakır Valiliği’nde Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın güvenini kazandı. 7 yıldır bürokrasinin tepe noktası olan Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğunda oturuyor. Efkan Ala, belki de Cumhuriyet tarihinin en ‘kadrocu’ müsteşarlarından. ‘87’liler’ olarak biliniyorlar. Bugün devletin zirvesinde çok sayıda vali, müsteşar, genel müdür Efkan Ala gibi ya 1987 İstanbul Siyasal Mezunu ya da okul arkadaşı.
Efkan Ala, 3 Kasım 2002’de siyasette şansını denedi. Erzurum’dan AK Parti adayı oldu ancak listeye giremedi. Erkan Mumcu, yol arkadaşı Ala’yı Milli Eğitim ve Kültür Bakanlığı yaptığı dönemlerde yanından ayırmadı. Genel müdür iken sürpriz bir şekilde Batman’a vali olarak atandı. Başbakan Erdoğan’ın sigarayı bıraktırdığı ilk vali olarak da dikkat çekti. Erdoğan, bir Batman ziyaretinde cebinden çıkarttığı sigara paketinin üzerine “Bırakıyorum” yazısı ile tarih attırdı. Başbakan, o gün sigarayı bıraktırdığı Efkan Ala’yı kendisi bırakmadı. Bir süre sonra bir vali için en zorlu görev yeri olan Diyarbakır’a atadı. Ala, farklı bir vali profili çizdi. Kürt sorununa ‘güvenlikçi’ değil ‘özgürlükçü’ bakış açısı, müzakere yöntemlerine öncelik vermesi dikkatlerden kaçmadı. Halkla iyi bir diyalog kurdu. O performans yükselişini sürdürdü. Bir süre sonra devlet bürokrasisinin bir numarası olan Başbakanlık Müsteşarlığı koltuğuna oturmuştu

ETRAFINDAKİ GÜÇLÜ İSİMLER
Sağ siyasetin ‘efsane’ müsteşarı Hasan Celal Güzel’dir. Devlet kademelerine binlerce üst düzey bürokrat yerleştirdiği bilinir. ‘Kadrocu’ müsteşar geleneğinin yeni temsilcisi olarak Efkan Ala görülüyor. Efkan Bey, 1987 İstanbul Siyasal Bilgiler Fakültesi mezunu. Nereden bakarsanız bakın bugün bürokrasinin en güçlü aktörleri isimleri Efkan Ala ile birlikte anılan kişiler. Kendilerine ‘87’liler’ deniliyor. Arkadaşlık ve dayanışmaları dillere destan. Belirli zamanlarda bir araya gelip nostalji yapıyorlar. İstanbul Siyasal Vakfı merkezli bu isimler arasından çok sayıda vali, müsteşar, kurul üyesi, genel müdür, belediye başkanı saymak mümkün. En son atanan 6 validen 4’ü İstanbul Siyasal mezunuydu. Hüseyin Çapkın’ın yerine atanan yeni Emniyet Müdürü Selami Altınok’un da Efkan Ala gibi İstanbul Siyasal Mezunu ve Erzurum’lu.
Başbakan Erdoğan’ın Efkan Ala tercihi hükümet-cemaat gerilimi ve 17 Aralık operasyonu ile de yakından ilgili. Efkan Ala ile hizmet hareketinin aralarının iyi olmadığı biliniyor. Bürokrasi mutfağının tepesinde olan Ala’nın cemaate yakın bilinen isimlerin göreve gelmesine engel olduğuna ilişkin söylenti uzun zamandır dile getiriliyor. Bu yüzden İçişleri Bakanı Efkan Ala’nın mülki idare amirleri olan vali ve kaymakamlıklar ile Emniyet teşkilatını yeni baştan şekillendirmesi beklenen gelişme. Ala, yeni Adalet Bakanı Bekir Bozdağ ile 17 Aralık operasyonuyla başlayan kritik sürecin yönetiminde Başbakan Erdoğan’ın en yakın iki kurmayı olacak. Efkan Ala, zaten hükümet mutfağının içerisindeydi. Vitrindeki bir isim olarak çözüm sürecinde daha etkin rol etkin rol alacağı da söylenebilir
Efkan Ala’nın bakan olmasından sonra Başbakanlık Müsteşarlığı’nın 3 güçlü adayı görülüyor. Bunlardan ikisi İstanbul Siyasal Mezunu olan ve Efkan Ala’nın yakın dostları olan valiler: Erzurum Valisi Ahmet Altıparmak, Antalya Valisi Sebahattin Öztürk. MGK Genel Sekreteri Muammer Türker’in adı da müsteşar adayları arasında geçiyor.

MANİDAR TWIT: BEKLEYİN, GÖRÜN

Efkan Ala, eskiden beri çok okuyan, entelektüel bir isim olarak bilinir. Bunun izlerini sonradan girdiği sosyal medyadaki mesajlarında görmek mümkün. Efkan Ala, şu ana kadar 146 twit atmış. 40’ı Mısır darbesiyle ilgili. 17 Aralık operasyonu sonrası attığı son mesaj ise oldukça ilginç. Ala, twitter mesajında, “Kur’an, siyer her okulda seçmeli ders, başörtüsü kamuda bile serbest. Dua mı, beduda mı? Karar sizin! Güncel sorun mu? Bekleyin görün.”
Ala’nın ilginç twit’lerinden bazıları şöyle:
“Adam at aramaya çıkmış. Bir nal bulmuş. Sevinçle güle oynaya dönünce sonucu soranlara, ‘Durum çok iyi bulduk bir nal, kaldı üç nal ile bir at’ demiş”
“Mısır, Mısır, Mısır… Üstada, lisan çıldırıyor, dil nasıl döner”
“Darbe ülkelerin kendi orduları tarafından işgal edilmesidir. Bombalayanlar, katledenler işgal kuvvetleridir”