9 CHP'liden deklarasyon

CHP'li 9 milletvekili bir deklarasyonla Baykal'ın kurultayı toplamasını, yoksa delegelerin bir araya gelip bu işi yapmak zorunda kalacaklarını söyledi.

ANKARA - 28 Mart seçimlerinin, partinin bazı yapısal ve yönetsel bozukluklarını ortaya çıkardığını belirten CHP'li dokuz muhalif milletvekili, dün bir deklarasyon yayımlayarak, olağanüstü kurultay istedi.
Züheyir Amber, Atilla Başoğlu, Mustafa Sayar, Muzaffer Kurtulmuş-oğlu, Hakkı Akalın, Ahmet Güryüz Ketenci, Nurettin Sözen, Ersoy Bulut ve Mevlüt Aslanoğlu'nun imzaladığı deklarasyonda, "Genel Başkan veya parti meclisi tarafından kurultay olağanüstü toplantıya çağrılmalı. Bu olmazsa, delegeler bir araya gelerek olağanüstü kurultayı çağırmak için girişimde bulunacak" denildi.
Muhalifler, basın toplantısında bildiriyle birlikte bir de kitapçık dağıttı. Kitapçıkta şunlar istendi:
Blok liste uygulaması kaldırılmalı. Parti içi eleştiriye ve düşünce kanatlarının oluşumuna olanak sağlanmalı, ancak çıkar birlikteliklerine, özellikle hizipçiliğe kesinlikle izin verilmemeli. Milletvekili ve yerel yönetici adayları önseçimle belirlenmeli. Milletvekili seçimlerinde, bir önceki seçimden daha düşük oy alınması halinde genel başkan derhal istifa etmeli ve bir daha seçilmemeli.
'Sayıyı bul da gel'
Muhaliflerin girişimini CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol yanıtladı. Anadol, "Bu konuda talep varsa bu bildiriyle değil yeterli sayıda imza toplayarak istenir" dedi.