9. uyum paketi imzaya açıldı

Son Anayasa değişiklikleri çerçevesinde hazırlanan 9. uyum paketi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

ANKARA - Son Anayasa değişiklikleri çerçevesinde hazırlanan 9. uyum paketi Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Hükümet Sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemil Çiçek, toplam dokuz kanunda değişiklik yapıldığını, tasarının en geç iki gün içinde TBMM'ye sevk edileceğini söyledi.
Bakanlar Kurulu'nun dünkü toplantısının ardından açıklama yapan Çiçek, Türkiye'nin AB üyelik sürecinde uyum konusundaki yasal düzenlemeleri sürdürdüğünü belirtti. AB ile müzakereler çerçevesinde Türkiye'ye yıl sonunda tarih verilmesi gerektiğini belirten Çiçek, "Çünkü Türkiye, AB'ye girişin ön şartı olan siyasi kriterlerin yerine getirilmesinde çok önemli başarıları kaydetmiştir" dedi.
Çiçek, AB ile bağlantılı olarak son yapılan Anayasa değişikliğinden sonra, bazı yasalarda ayıklamaların yapılması gerektiğini belirterek, Anayasa'dan ölüm cezasının çıkarıldığını, ancak Türk Ceza Kanunu başta olmak üzere birçok yasada bununla ilgili hükümler bulunduğunu anımsattı. Çiçek, paketin teknik içeriğe sahip olduğunu belirtti.
İmam-hatiplerle ilgili düzenleme yok
Çiçek, bir gazetecinin sorusu üzerine, YÖK Yasası'nda Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in veto ettiği maddelerin gündeme gelmeyeceğini, sadece asker üyeyle ilgili değişikliğin söz konusu olduğunu belirtti. Çiçek, bir başka soru üzerine Hollanda Başbakanı Jan Peter Balkenende'nin "Türkiye'de dini özgürlük yaşanmalı" sözlerinin yanlış anlaşılmadan kaynakladığını belirtti, "Bize kilise açma talebi gelmedi" dedi.