AA ambargoyu savundu: Mesaj şaşkına çevirdi

AA ambargoyu savundu: Mesaj şaşkına çevirdi
AA ambargoyu savundu: Mesaj şaşkına çevirdi
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun kurumun kuruluş yıldönümü ile ilgili mesajını abonelerine servis etmeyen Anadolu Ajansı'ndan açıklama geldi

ANKARA - AA kendini, “ CHP Genel Merkezi’nden AA’nın kuruluş yıldönümüyle ilgili yapılan açıklama, kurum çalışanlarını adeta şaşkına çevirmiştir. Zira açıklamada ajans üzerinden iktidar partisiyle hesaplaşmayı amaçlayan haksız suçlama ve eleştirilere yer verilmiştir. Yapılan bu açıklama doğum gününü kutlayan bir kuruma nezaketen yapılmaması gereken bir davranıştır. Ajansımızın yönetim tarzını eleştirmek için yıldönümü kutlamasının yapıldığı günü seçmek nasıl bir iletişim politikasıdır, bunu kamuoyunun takdirine bırakıyoruz...” sözleriyle savundu.
Açıklamada ajansın haber değeri taşıyan her açıklamayı yayımladığı savunularak “Hükümet icraatlarını haberleştirmekle siyasi partilerin sözcüsü olunmaz. Ajansımız CHP yönetiminden yapılan bu talihsiz açıklamaları ve zamanlamasını esefle karşılamıştır” denildi.
Kılıçdaroğlu , AA’nın ambargo koyduğu mesajında, “Kuruluşunun 92’nci yılında ajansı yönetenlere, yönlendirenlere hatırlatmak isterim ki, Anadolu Ajansı AKP ’nin değil Türkiye’nin sesini dünyaya duyurmakla görevlidir. AA çalışanları da, Atatürk’ün kurduğu ajansın çalışanlarıdır. AKP’nin memuru veya başbakana, bakanlara, AKP hükümetine hizmetle görevli değillerdir” demişti. AA’nın Kılıçdaroğlu’nun mesajını sansürlemesinin ardından CHP’den yapılan açıklamada, “Eleştiri var diye Kılıçdaroğlu’nun açıklamasının haber yapılmaması, gazetecilik ve habercilik anlayışındaki çarpıklığı, eleştiriye tahammülsüzlüğünü ve her gün iktidar yandaşı medya ile bütünleştiğini göstermektedir” denildi.

 

Her şeye muhalif bakmayı marifet saymak solun ürünü

 

Başbakan Erdoğan ve Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç’ın eski danışmanı olan AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, Twitter mesajlarında medyaya bakışını şöyle anlattı: “İki şeye hep karsı çıktım mesleğimizde: 1. gazeteci eleştirmek için vardır. 2. Muhalif ve felaket haberleri daha çok okunur. Gazete eleştirmek için değil olanı okuyucuya yansıtmak için vardır. İyi bir şey olmuşsa neden onu yayımlamayı pek istemez editör anlamıyorum. Haberin ısrarla eleştiren tarafını vermek her şeye muhalif gözle bakmayı marifet sayan sol geleneğin ürünüdür. Türk basınında sol akımın etkisi çoktur hâlâ da o gelenek etkinliğini sürdürüyor. Ama pozitif bakmayı tercih eden yeni haberciler geliyor.”
Öztürk, sonraki twitinde“Niyetimiz ulkeye, millete ve insanlığa hizmettir. Allah niyetimizi bozmasın ve elini üzerimizden çekmesin” dedi.

 


Tartışılan haber süzgeci

 

AA’nın haberleri yakın dönemde başka tartışmalar da yaratmıştı. AA, Deniz Feneri’nde üç savcının soruşturmadan el çektirilmesi haberini abonelerine geçmedi. AA’nın ilk gün haberi, ‘resmi açıklama yapılmadığı için’ servis etmediği öğrenildi. Başbakan Erdoğan, Necip Fazıl’ın ‘Gençliğe hitabesi’nden alıntı yaparken, “Dininin, dilinin, beyninin, ilminin, ırzının, evinin, kininin, kalbinin davacısı bir gençlikten bahsediyorum” dedi. AA’nın haberinde bu cümledeki ‘kininin’ ifadesi yer almadı. Ajans bunun ‘kasten’ yapılmadığını vurgulayıp, ‘insani hata’ olarak niteledi.  AA Van depremindeki organizasyon bozukluğunu haberlerine yansıtmadığı ve BDP ile ilgili haberleri ‘kısa’ geçtiği için de eleştirildi. (Radikal)