AB Bakanı Konca: Camlar kırılır, canlar ölmesin!

AB Bakanı Konca: Camlar kırılır, canlar ölmesin!
AB Bakanı Konca: Camlar kırılır, canlar ölmesin!
AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca, HDP Genel Merkezi'ne yönelik saldırıya ilişkin, "Cam, çerçeve kırılır, canlar ölmesin. Bu bina toptan gitsin ama insanlar ölmesin" dedi.

RADİKAL - HDP'li  AB Bakanı ve Başmüzakereci Ali Haydar Konca, saldırıya uğrayan partisinin genel merkezinde incelemelerde bulundu.

Burada gazetecilere açıklama yapan Konca, "Cam, çerçeve kırılır, canlar ölmesin. Bu bina toptan gitsin ama insanlar ölmesin" ifadesini kullandı.

HDP Genel Merkezi'ne saldırı

Siyasi partilerin demokrasinin vazgeçilmez unsuru olduğunu belirten Konca, "Buraya yönelik saldırı demokrasiye yönelik bir saldırıdır. Devlet kurumunun bu saldırıları önlemesi ve sorumluluğunu yerine getirmesi gerek" diye konuştu.

"LÜTFEN SOĞUKKANLI OLALIM"

Konca, Türkiye genelinde 128 HDP binasında ciddi manada hasar olduğunu belirterek, bir kısım illerde de protestoların devam ettiğini söyledi. Halkı soğukkanlı olmaya davet eden Konca, "Bu, toplumu bölme ve düşmanlaştırmaktan başka bir işe yaramayacaktır. Lütfen soğukkanlı olalım. Bu sorunların üzerinden gelmek için kardeşliği öne çıkaralım" değerlendirmesinde bulundu.

Demirtaş: Saldırılar teröre tepki değil, iç savaş provası

Bir gazetecinin herhangi bir yetkiliyle görüşüp görüşmediğine ilişkin sorusuna ise Konca, hiç kimseyle görüşmediği yanıtını verdi.

İNCELEMELER TAMAMLANDI

Öte yandan, saldırıya uğrayan genel merkez binasının önünde olay yeri inceleme ile itfaiye ekiplerinin incelemeleri sona erdi.

Alanya'da HDP ilçe binası ateşe verildi

Büklüm Caddesi ve birleştiği Tahran Caddesi yaya ve araç trafiğine kapalı tutulurken, HDP'lilerin bina önündeki bekleyişleri sürüyor.

Bu arada, basın mensuplarının binanın yanan bölümlerinden görüntü almasına izin verildi. Arşiv bölümünün bulunduğu binanın ikinci katının kullanılamaz hale geldiği ve partililerin hortumla su sıkarak soğutma çalışmalarına devam ettiği gözlendi. (AA)