'AB bildirisi' teklifine AKP karşı çıktı

TBMM Genel Kurulu'nda dün yapılan 'Avrupa Birliği Genel Görüşmesi'nde AKP ile CHP arasında 'bildiri' tartışması yaşandı. CHP yönetimi, genel görüşmenin ardından Meclis adına bir deklarasyon yayımlanmasını isteyerek, bunun 17 Aralık zirvesinde hükümetin elini güçlendireceğini belirtti.

ANKARA - TBMM Genel Kurulu'nda dün yapılan 'Avrupa Birliği Genel Görüşmesi'nde AKP ile CHP arasında 'bildiri' tartışması yaşandı. CHP yönetimi, genel görüşmenin ardından Meclis adına bir deklarasyon yayımlanmasını isteyerek, bunun 17 Aralık zirvesinde hükümetin elini güçlendireceğini belirtti. Bazı AKP yöneticilerinin sıcak bakmasına karşın, hükümet öneriye karşı çıktı.
Genel Kurul'da görüşmelerin tamamlanmasının ardından CHP Grubu, DYP lideri Mehmet Ağar ve Bağımsız Milletvekili Ülkü Güney'in imzasının bulunduğu bir bildiri TBMM Başkanlığı'na verildi. Oturumu yöneten AKP'li Meclis Başkanvekili Nevzat Pakdil, üzerinde tam mutabakat sağlanmadığı gerekçesiyle bildiriyi işleme koymadı. Buna tepki gösteren CHP'liler başkanlık kürsüsü önüne kadar giderek Pakdil'i protesto etti.
İkinci tur talebi
Tartışmaların uzaması üzerine Pakdil, CHP Grup Başkanvekili Haluk Koç'a söz verdi. "Hükümetin TBMM'nin iradesini arkasına alarak Brüksel zirvesine gitmesi doğru değil mi?" diyen Koç, bildiriyi okumaya başlayınca AKP'liler itiraz etti. Tartışmaların ardından CHP, genel görüşme önergesinin bir tur daha yapılmasına ilişkin önerge verdi. Ancak bu önerge AKP'lilerin oylarıyla reddedildi.