AB, hiç bu kadar ümit vermemişti

'Biz inanmıyoruz'
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Verheugen dün Ankara'ya geldi, Dışişleri Bakanı Gül ve Başbakan Erdoğan'la görüştü. Verheugen Gül'e, "Türkiye'nin AB üyeliğiyle ilgili olumsuz konuşanlara aldırmayın. Biz de aldırmıyoruz" dedi.
'Karar ertelenmeyecek'
Aralık ayında Türkiye ile ilgili olarak mutlaka bir karar alacaklarını vurgulayan Verheugen, 6 Ekim'de yayımlanacak İlerleme Raporu'nun adil ve objektif olacağı konusunda da söz verdi. Verheugen, "Size olumlu sürprizler yapacağım" diye konuştu.
'Zina kabul edilemez'
Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformlardan memnuniyet duyduğunu vurgulayan Verheugen, yeni TCK'da zinanın suç olması girişimiyle ilgili ise şunları söyledi: "Kişisel olarak bunu kabul edilemez buluyorum."
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen Ankara ziyaretinde moral verdi. Verheugen, dün güne AB ülkelerinin Ankara büyükelçileriyle kahvaltı yaparak başladı, büyükelçilerin Türkiye gözlemlerini dinledikten sonra Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'le buluştu.
Gül, "Avrupa'dan büyük bir karar bekliyoruz. Raporunuzun adil ve objektif olmasını umuyoruz. Reform uygulamalarında sizden daha hassasız. Türkiye'ye gelmekten çekinmeyin ve değişimleri kendi gözünüzle görün" derken, Verheugen, raporun adil ve objektif olacağı konusunda söz verdi.
"Size olumlu sürprizler yapmaya hazırlanıyorum" diyen Verheugen, şunları söyledi: "Gelişmelerden memnunuz. Aralıkta Türkiye ile ilgili bir karar vereceğiz. Ertelemeden söz edenlere, olumsuz konuşanlara aldırmayın. Etki raporu hazırlayıp, aralıktaki oylamada üyelerin kararını etkileyeceğiz."
Yeni şart yok
Ortak basın toplantısında Gül, Türkiye ile AB arasında üyelik müzakerelerinin başlayacağını umduğunu söyledi. Verheugen ise, Türkiye'de demokratikleşme anlamında ciddi reformlar görüldüğünü açıkladı. Reformların sürekliliğini görmekten memnun olduğunu vurgulayan Verheugen, "Söz veriyorum, İlerleme Raporu adil ve objektif olacak. Reform uygulamalarının tamamlanmaması normal. Türkiye ile üyelik müzakerelerine başlanması için yeni bir şart söz konusu değil" diye konuştu.
Verheugen soruları yanıtlarken, zinayı suç sayacak değişiklik yapılmasına ilişkin tartışmalar için "Meclis'te tartışmalar sürerken bir yorum yapmamız doğru olmaz. Ancak kişisel fikrime göre zinanın suç sayılması doğru değil" dedi.
Verheugen, Kıbrıs'ı da konuştuklarını, Kıbrıs'ta yaşanan gelişmelerin Türkiye ile ilgili kararı etkilemeyeceğini kaydetti. Verheugen, referandum sonrası Kuzey Kıbrıs üzerindeki izolasyonun kaldırılması için çalıştıklarını söyledi.
Verheugen, Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüşmesinde ise Avrupa'nın kadın sorunları konusundaki hassasiyetini öne çıkardı. Erdoğan, "AB-Türkiye ilişkilerinde yeni bir sayfanın açılmasına izin verilmesini istedi. Verheugen ise, "Cinsiyet eşitliği, kadın hakları ve namus cinayetleri konusunda komisyon hassas olacaktır" sözleriyle hükümetin dikkatini çekti.
Verheugen, öğle yemeğinde ise sivil toplum örgütleriyle buluştu. Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Mazlum-Der yetkilileri, "İşkencenin çeşitleri değişti. Türkiye'de sistematik işkence var" dedi.