AB için genel görüşme talebi

CHP, 17 Aralık'taki AB zirvesinden önce, Türkiye'nin izleyeceği tutum hakkında TBMM'de genel görüşme açılması için önerge verdi. Meclis'te dün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol...

ANKARA - CHP, 17 Aralık'taki AB zirvesinden önce, Türkiye'nin izleyeceği tutum hakkında TBMM'de genel görüşme açılması için önerge verdi. Meclis'te dün bir basın toplantısı düzenleyen CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, zirveye 16 gün kaldığı halde bu konuda hükümetin belirlenmiş bir politikası bulunmadığını ileri sürdü. Genel görüşme önergesinin en geç 8 Aralık'ta ele alınmasını isteyen Anadol, şunları söyledi:
"AB'nin, Türkiye'nin Ermenistan'la sınırını açması, bazı dini ve etnik grupların azınlık statüsüne sokulması, Hıristiyan azınlığın bazı taleplerinin yerine getirilmesi gibi talepleri var. Bunlar hakkında partiler ve milletvekillerinin görüşlerini Meclis'te açıklamaları, AB ülkeleri ve Avrupa Parlamentosu'na önemli mesajların verilmesine fırsat sağlayacak." Meclis Başkanı Bülent Arınç da, genel görüşmeye olumlu baktı.