'AB koşulları ağırlaşır'

Avrupa basını Türkiye ve 'zina'yı tartışmaya devam ediyor.
Britanya'nın önde gelen gazetelerinden Financial Times, 'Reformlar üzerindeki tartışma Türkiye'nin AB umutlarına zarar veriyor' başlıklı haberinde, zina ve TCK çekişmesinin...

İSTANBUL - Avrupa basını Türkiye ve 'zina'yı tartışmaya devam ediyor.
Britanya'nın önde gelen gazetelerinden Financial Times, 'Reformlar üzerindeki tartışma Türkiye'nin AB umutlarına zarar veriyor' başlıklı haberinde, zina ve TCK çekişmesinin, Ankara'nın AB'den müzakerelere başlanması için 'net' mesaj alma şansına gölge düşürdüğünü yazdı. Gazete, AB yetkililerinin her şeye rağmen müzakerelere gelecek yıl ya da 2006'da başlanabileceği umuduğunu sürdürdüğünü vurguladı: "Bu aşamadan sonra AB liderlerinin Türkiye'ye daha ağır koşullar getirmesi bekleniyor."
Financial Times'a göre en kötü senaryo ise, AB liderlerinin aralıkta komisyondan Türkiye'nin insan hakları alanında ne kadar ilerleme kaydettiğine dair yeni bir rapor istemesi olacak. Bu durumda da nihai karar bir başka zirveye kalacak.
The Independent da, 'TCK açmazı Türkiye'nin AB girişimini tehdit ediyor' başlıklı haberinde, komisyon raporunu açıkladığında, Ankara'nın umabileceği en iyi sonucun, TCK'nın yasalaşması şartıyla müzakelerenin başlaması tavsiyesi olduğu yorumunu yaptı. Ancak bunun da müzakerelerin başlamasını erteleyeceğine dikkat çekildi.
Alman Die Welt ise "Türkiye, 6 Ekim'den iki gün önce, TCK'yı zinasız biçimde kabul ederse, Türkiye'nin AB'ye girişini savunanlar, Türkiye'nin reformlar konusunda AB baskısına gereksinim duyduğunu kendiliğinden görecekler" diye yazdı.