AB notları...

'Sistematik işkence' iddialarını araştırmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Komisyonu'nun Türkiye Masası Direktörü Mathias Rute, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticileri ile bir araya geldi.

Rute 'işkence'yi araştırıyor
'Sistematik işkence' iddialarını araştırmak üzere Türkiye'ye gelen Avrupa Komisyonu'nun Türkiye Masası Direktörü Mathias Rute, İnsan Hakları Derneği (İHD) ve Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV) yöneticileri ile bir araya geldi. Rute'ye Türkiye'deki insan hakları ihlalleri ile ilgili istatistiki bilgiler sunan TİHV Başkanı Yavuz Önen, 2004'ün ilk sekiz ayında işkence vakasını 597 olarak gösterdi.
Aksu'dan Verheugen'e sitem
"Türkiye'de sistemli işkence iddiaları var" diyen Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'e yanıt, İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu'dan geldi. İddiadan 'fevkalade rahatsız olduklarını' söyleyen Aksu, "Bunu Türkiye'de yapılan yapısal değişiklikleri anlamamak, zihniyet devrimini görmemek olarak algılıyoruz" dedi. Aksu, Avrupa İşkenceyi Önleme Komitesi'nin son raporunda Türkiye'de işkencenin sistematik olduğuna dair bir yargı olmadığını vurguladı.
'İmtiyazlı ortaklık' lobisi atakta
Alman Hıristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Genel Başkanı Angela Merkel, Avrupa Halk Partisi'ne (EVP) üye tüm muhafazakâr AB ülkeleri liderlerine mektup göndererek Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıktı ve 'imtiyazlı ortaklık' önerisine destek aradı. Die Welt gazetesine göre, mektubu alanlar arasında yeni AB Komisyonu Başkanı J.M. Barroso, İtalya Başbakanı Silvio Berlusconi, Fransa Başbakanı Jean-Pierre Raffarin ve Yunanistan Başbakanı Kostas Karamanlis de var.
Hollandalılara ikna raporu
'Hükümet Politikaları İçin Hollanda Bilimsel Konseyi', Türkiye ve İslam hakkında bir rapor hazırladı. Hollanda hükümetine tavsiye niteliğindeki raporda, Türkiye'de 'laik, hukuk temelli demokratik devlet yapısının kökleştiği, Türk devletinin dini etkilere karşı Anayasa'yla korunduğu ve nüfusun önemli bir bölümünün köktendinciliği reddettiği' hatırlatıldı. Raporda, AKP'nin insan haklarının gelişmesini desteklediği kaydedildi.