'AB raporuna dikkat'

CHP lideri Deniz Baykal, AB İlerleme Raporu'nun hükümetler arasında düzenlenecek bir konferansla teknik bir rapor haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - CHP lideri Deniz Baykal, AB İlerleme Raporu'nun hükümetler arasında düzenlenecek bir konferansla teknik bir rapor haline dönüştürülmesi gerektiğini söyledi.
Baykal, önceki akşam Kanal 7'de katıldığı bir programda AB ile ilgili gelişmeleri değerlendirdi. İlerleme Raporu'nun Türkiye'de tartışılmamasından yakınan Baykal, şunları söyledi: "Asıl iş 17 Aralık'ta. Raporu dikkatle incelersek yanlış bazı noktalar var. Bunların bertaraf edilmesi için gerekirse giderim.
Raporda Türkiye'ye uygulanması istenen müzakere metodu bugüne kadar hiçbir AB üyesine uygulanmadı. Ayrıca, müzakere sürecinin ucu açık bırakıldı. Daha önceki raporların hiçbirinde böyle değerlendirme yok.
Raporda AB ile müzakereler bittikten sonra da Türkiye'nin üyeliğinin yol açacağı sorun ve sıkıntıların ayrıca değerlendirmeye tabii tutulmasının öngörülmesi de kabul edilemez. Bu Türkiye'nin üyeliğine karşı ciddi bir rezerv. AB'nin dört temel ilkesinden biri vatandaşların serbest dolaşım hakkıdır. Raporda Türk vatandaşlarının bu haktan kalıcı olarak mahrum edilmeleri isteniyor.
Fransa'nın Türkiye'nin üyeliğini referanduma sunma girişimi önlenmeli. AB'nin birçok ülkesi daha sonra Fransa'yı izleyebilir. Referandumu ve serbest dolaşımın önündeki engeli kaldırmak lazım. Türkiye'nin önüne yeni bir siyasi rapor ortaya kondu. O raporu, hükümetlerarası bir konferansta, müzakere yöntemini değiştirip teknik bir müzakere yöntemi haline getirmek lazım."