AB takımı kuruluyor

AKP, Avrupa Birliği'nden müzekere tarihi alınacağı inancıyla, fizibilite çalışmaları yapmak ve müzakerelerde hükümetle, kurumlara destek vermek üzere 'AB takımı' oluşturuyor.
Haber: NAZİF İFLAZOĞLU / Arşivi

ANKARA - AKP, Avrupa Birliği'nden müzekere tarihi alınacağı inancıyla, fizibilite çalışmaları yapmak ve müzakerelerde hükümetle, kurumlara destek vermek üzere 'AB takımı' oluşturuyor.
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Kızılcahamam kampında milletvekillerine verdiği bilgilere göre, AKP Genel Merkezi bünyesinde faaliyet gösterecek AB takımında bazı bakanlar, parti yöneticileri ve milletvekilleri yanı sıra akademisyen ve AB uzmanları da yer alacak. 17 Aralık Avrupa Birliği Zirvesi'nde Türkiye'ye müzakere tarihi verileceği düşüncesiyle oluşturulacak takım, müzakere sürecinde karşılaşılabilecek sorunları tespit edecek, çözüm üretecek ve fizibilite çalışmaları yapacak. Müzakerelerin başlamasıyla birlikte de müzakereci heyete teorik destek verecek.
Dişli'nin adı geçiyor
AKP'nin AB takımı için Erdoğan'ın dış politikadaki etkin danışmanlarından Genel Başkan Yardımcısı Şaban Dişli'nin adı geçiyor. Bu göreve getirilmesi halinde, zaten fiili olarak AB'den sorumlu parti yöneticisi olarak görev yapan Dişli, 'AB'den sorumlu Genel Başkan Yardımcısı' misyonunu da taşıyacak.
Erdoğan Kızılcahamam'daki kampta, AB sürecinde etkin çalışmanın önemine dikkat çekerken, "Bu süreç, hem Türkiye, hem AB, hem de partimiz için hayati önemdedir. Bir eksikliğe, aksaklığa yer vermeden çalışmalıyız" dedi. Erdoğan, müzakere sürecinde 'gedik yaşanmaması' için her tür çalışmayı yapacağının altını çizdi.