'AB travma yaşar'

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye müzakere tarihi vermemesi durumunda AB'nin yaşayacağı psikolojik travmanın ağır olacağını ileri sürdü.

ANKARA - Başbakan Tayyip Erdoğan'ın başdanışmanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu, Türkiye'ye müzakere tarihi vermemesi durumunda AB'nin yaşayacağı psikolojik travmanın ağır olacağını ileri sürdü. Davutoğlu, İş Dergisi İnfomag'ın eylül sayısındaki röportajında şunları söyledi: AB, Türkiye'ye karşı alacağı olumsuz bir tavrı İslam dünyasına izah edemez. Avrupa laikliğinin bir değer olarak evrensel değil, aslında yalnızca Hıristiyanlıkla özdeşleşebilecek bir laiklik olduğu ortaya çıkar. Bu da AB için büyük bir psikolojik travma oluşturur.
İlişkilerimizi öyle bir denge üzerine oturttuk ki, AB bize tarih verecek. Bu dengelerden sonra düşük bir ihtimal de olsa AB'nin bize tarih vermemesi bizden çok onlar açısından stratejik bir zaaf oluşturacak. AB tarih vermezse, Türkiye ölçeğinde tarihi ve coğrafi derinliğe sahip bir ülke olarak hiçbir şey bitmiş olmaz. Ertesi gün yine güneş doğudan doğar."