AB: Türkiye vazgeçilmez

Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hollanda, aralık ayında müzakere tarihi almayı hedefleyen Türkiye'ye umut verdi.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi

ANKARA - Avrupa Birliği Dönem Başkanı Hollanda, aralık ayında müzakere tarihi almayı hedefleyen Türkiye'ye umut verdi. Hollanda'nın Merkez Planlama Bürosu, Türkiye'nin bugünkü haliyle AB üyesi olması halinde birlik ekonomisine katkısını sadece binde 5 olarak hesaplasa da, Türkiye'yi 'vazgeçilmez ortak' olarak niteledi. Türk ekonomisinin önümüzdeki dönemde 'çok büyük sıçramalar' yapacağını öngören Merkez Planlama Bürosu, Türkiye'nin Avrupa ekonomisindeki işlerliği artıracağını düşünüyor.
1 Temmuz'da AB Dönem Başkanlığı'nı üstlenen Hollanda, başkanlığı döneminde AB'nin ekonomik büyümesinin hızlandırılması konusuna ağırlık verecek.
Hollandalı diplomatik kaynaklar, ekonominin yanı sıra, terörizmle mücadele ve güvenlik konularının da öne çıkacağını belirtirken, bu dönemde sadece Türkiye'nin üyeliği konusunun gündemde tutulacağı düşüncesinin yanlış olacağını kaydetti.
Aynı kaynaklar, Türkiye ekonomisine yaklaşımlarını 'küçük dev' benzetmesiyle ifade ederken, AB' nin Türkiye ekonomisini yakından izlediğine dikkat çekti.
Değerlendirme başladı
Avrupa Birliği, yine de Türkiye hakkında strateji belirleme çalışmalarını hızlandırdı. AB liderlerinin Türkiye'yle katılım müzakerelerine ilişkin kararının verileceği 17 Aralık zirvesi öncesi 7 Ekim' de Türkiye İlerleme Raporu'nu yayımlayacak olan Avrupa Komisyonu, aynı zamanda müzakereler konusunda tavsiyede bulunacağı bir 'etki etüdü' oluşturacak.
AB tarihinde ilk kez yayımlanacak olan söz konusu 'etki etüdü'nün kapsamının tam ne olacağı henüz bilinmiyor. Ancak, dönem başkanı Hollanda'nın Merkez Planlama Bürosu'nun Türkiye'nin üye olması olasılığını dikkate alarak şimdiden bazı değerlendirmeler yaptığı öğrenildi.
'Sıçrama rahatlatır'
Hollanda Merkez Planlama Bürosu, nüfus ve coğrafi alanı açısından çok büyük olmakla birlikte ekonomisinin boyutu itibarıyla küçük olduğu belirtilen Türkiye'nin, bugünkü haliyle Avrupa Birliği üyesi olsa birlik ekonomisine etkisini yüzde 0.5 olarak hesapladı. Ancak, bu hesap üzerinde her an yaşanacak bir 'sıçrama'nın Avrupa Birliği ülkelerini 'doğrudan rahatlatacağı' kaydediliyor.
Müzakerelerin başlaması için kriter olmamakla birlikte Türkiye ekonomisinin
AB için önem taşıdığı ifade ediliyor. IMF'ye yapılan katkıların yüzde 32'sini AB üyesi 25 ülkenin oluşturduğu, ABD'nin katkısının yüzde 17'de kaldığı belirtilerek, AB'nin, Türkiye'nin borçları konusunda söyleyeceği çok şey olduğu vurgulanıyor.