AB: Uygulamada hâlâ sorunlar var

19 sayfalık rapor
AB-Türkiye ilişkisinde son dönemece girilirken Türkiye için 'ara karne' hazırlandı. Dışişleri Bakanı Gül'ün katılacağı salı günkü Ortaklık Konseyi'nde, 19 sayfalık raporda ilişkinin son durumu ele alınacak.
Son paket olumlu
Türkiye'nin uygulama sorunlarını aşamadığını belirten belge özetle şöyle: DGM'lerin kalkması, YÖK'te askeri üye kalmaması iyi. Yargıda sorun çok. Üç Kürtçe kurs açıldı ama hâlâ Kürtçe radyo ve TV yayını yok.
Ekonomideki durum
Din özgürlüğü yavaş gelişiyor. Zana davasındaki süreç ve karar reform sürecine aykırı. AB, Kıbrıs Türklerinin tecridine son vermekte kararlı. Türk-Yunan ilişkileri olumlu. Ekonomide dengesizlikler giderilmeli.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - AB-Türkiye ilişkilerinde son dönemece girilirken Brüksel, Türkiye'nin ara karnesini hazırladı. Birlik, salı günü Brüksel'de toplanacak olan ve ilişkilerin tüm boyutlarıyla ele alınacağı AB-Türkiye Ortaklık Konseyi'nde Ankara'nın eksiklerini ortaya koyarak uygulamanın tam anlamıyla gerçekleştirilemediğinin altını çizecek. 19 sayfalık 'ara karnede' öne çıkan unsurlar şöyle:
Son pakete övgü
7 Mayıs'ta kabul edilen Anayasa değişikliklerine ilişkin paketi memnuniyetle karşılayan AB, bunu ileri bir adım olarak değerlendiriyor. AB'nin beğenisi özellikle DGM'lerin kaldırılması ve YÖK' teki askeri üyenin çıkarılması konusunda yoğunlaşıyor. AB, geri kalan konularla ilgili yasal düzenlemelerin de yapılmasını istiyor.
'Uygulama eksik'
AB, uygulamadaki mesajını, 'Reformların tam ve etkili uygulanması esastır' şeklinde belirginleştiriyor. AB, uygulamanın 'pürüzlü' olduğunu belirtiyor.
Hükümetin uygulama konusunda kararlı bir yaklaşım gösterdiğini belirten AB, buna karşın bazı alanlarda önemli güçlüklerle karşılaşıldığını ifade ediyor. Yargı sisteminin bağımsızlığının ve işleyişinin güçlendirilmesi gereği de dikkat çekilen unsurlar arasında.
Kültürel haklar
Üç okulun Kürtçe kurs vermeye başladığına dikkat çeken AB, anadilde radyo ve TV yayınının hâlâ yapılamadığını vurguluyor.
Din özgürlüğü
Bu alanda çok yavaş ilerlendiğini düşünen AB, Müslüman olmayan toplulukların hâlâ zorluklarla karşılaştığına dikkat çekiyor ve özellikle mülkiyet hakları konusuna işaret ediyor. AB bu toplulukların sorunlarının aşılması için acil yasa çıkarılmasını istiyor.
İnsan hakları
Bu alandaki reformlar konusunda ülkenin bazı bölümlerinde bilgi eksikliği bulunduğuna dikkat çeken AB, idamın yasalardan tamamen çıkarılmasını olumlu buluyor. İşkenceyle mücadelede olumlu adımlar atıldığını belirten AB belgesi, bu konuda hâlâ bazı sorunlar olduğuna dikkat çekerek özellikle kötü muamelede bulunan görevlilerin cezasız bırakılmaması gereğine vurgu yapıyor. AB, DEP davasının yürütülüş şekli ve alınan kararın reform sürecine aykırı olduğunu da belirtiyor. Namus cinayetleri konusuna da değinen AB, yeni ceza kanununda kadınların haklarının en net ifadelerle
korunacağını umuyor.
Kıbrıs
AB'nin Kıbrıs Türk toplumunun izolasyonuna son vermekte kararlı olduğunun kaydedildiği belgede, kuzeydeki ekonomik gelişmeye destek olunacağı vurgulanıyor. AB, Türk-Yunan ilişkilerindeki gelişmelerden de memnun.
Ekonomi
2003'te Türk ekonomisinin iyileşme gösterdiğini vurgulayan belge, mali ve yapısal dengesizliklerin halen Türkiye'nin en önemli sorunu olduğunun altını çiziyor. AB, Türk hükümetinin makroekonomik ve mali stabilizasyon konusuna bağlı kalmasını istiyor. AB, yapısal reform takviminin de tam olarak ve gecikmeksizin uygulanmasını talep ediyor.