AB: Zaman daralıyor

AB Troykası, reformları övdü ve hükümete şu mesajları verdi: Uygulama sorunları için zaman azalıyor. Kıbrıs'ta Türk tarafının çözüm için istekliliğini gördük.
Haber: Hilal Köylü / Arşivi

ANKARA - Dönem Başkanı İrlanda, bir sonraki Dönem Başkanı Hollanda ve Avrupa Birliği Komisyonu temsilcilerinden oluşan AB Troykası, AKP hükümetinin AB'ye üyelik yolundaki reformlarını 'takdire değer' buldu. Troyka, Türk tarafının Kıbrıs'ta çözüm için daha istekli olduğunu tüm AB'nın fark ettiğinin altını çizdi.
Türkiye'nin AB sürecinin değerlendirildiği Türkiye-AB Troykası Ankara'da toplandı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İrlanda Dışişleri Bakanı Brian Cowen, Hollanda Dışişleri Bakanı Ben Boot ve AB Komisyonu genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen ile bir araya geldi. Görüşmelere AB Konseyi Genel Sekreteri ve Ortak Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Javier Solana da katıldı.
Güldünya şaşırttı
Yaklaşık 4.5 saat süren toplantı ardından İrlanda Dışişleri Bakanı Cowen, Türkiye ile müzakerelerin başlamasındaki önemli noktanın reform sürecindeki
ilerleme olduğunu ifade etti. Cowen, gelişmeyi olumlu karşıladıklarını, ancak tüm alanlardaki uygulamanın hayati önem taşıdığını kaydetti.
Troyka, Bakan Gül başkanlığındaki Türk heyetine, 'Öngördüğünüz reformları gerçekleştirin. Yıl sonuna kadar her şey bitmiş olsun. AB vizeniz hazır' mesajı verirken, beklentileri şöyle özetledi:
Anadilde yayın problemi ortadan kalksın. DGM'leri ihtisas mahkemelerine dönüştüren düzenlemeler tamamlansın. Namus cinayetleri sürüyor. Güldünya Tören örneği hepimizi şaşırttı. Bu tür cinayetler artık yaşanmasın.
Kapatılan DEP milletvekili Leyla Zana ve arkadaşlarının yeniden yargılama süreci ihlallerle dolu. Zana ve arkadaşları serbest bırakılsın. RTÜK, YÖK gibi özerk kuruluşlardaki askeri temsilciler olmasın. Güneydoğu'da 'köye dönüş' işlemleri tamamlansın. İzmir'de açlık grevi yapan mahkûmlarla ilgili tavrı nedeniyle tutuklanan ve işkence gören Alp Ayan'ın mağduriyeti giderilsin.
Cowen, AB'nin, BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın Kıbrıs konusundaki rolünü desteklediğini belirterek, taraflara, Annan Planı temelinde çözüme katkıda bulunma çabalarını sürdürme çağrısı yaptı.
Kıbrıs'ta çözüm için Annan Planı'nın önemine dikkat çeken Cowen, Gül'e, varılacak bir anlaşmayı AB ilkeleri ile uyumlaştırma konusunda AB'nin hazır olduğu güvencesi verdiklerini söyledi.
Kıbrıs'ta taraflar arasında varılacak anlaşmanın, daha sonra hiçbir şekilde değiştirilmeyeceği konusunda troykadan özel garanti isteyen Gül'ün ise troyka heyetine, 'Türk tarafının önümüzdeki dönem daha çok cesaretli yol alacağını göreceksiniz' mesajı verdiği kaydedildi. Verheugen de, taraflar arasındaki anlaşmanın AB müktesebatına uyumu ve 'birincil hukuk' niteliği kazanması için çözüm bulunacağını dile getirdi.
Gül'e, 'Sürekli çözüm isteğinizi öne çıkarıyorsunuz' övgüsünde bulunan troykanın, Rumlara 'daha çok çaba' çağrısı yapılacağı garantisinde bulunduğu belirtildi.
Erdoğan: AB etkin olsun
AB Troykası daha sonra Başbakan Tayyip Erdoğan'la görüştü.
Görüşmede AB Troykası, Türkiye'nin gerçekleştirdiği reformları ilgiyle izlediklerini ve Türkiye'yi desteklemeye devam edeceklerini dile getirdi. Erdoğan, Kıbrıs sürecinde AB'nin daha etkin, net ve kararlı bir tutum izlemesi gerektiğini, aksi takdirde görüşmelerden sonuç almanın güçleşeceğini söyledi. Verheugen de "Aynı görüşteyim. AB çözüme katkı için elinden geleni yapacak" dedi.