AB 'zina oyunu'na gelmedi: TCK yoksa müzakere de yok

'Şüphe yaratır'
AKP'nin zina nedeniyle TCK'yı askıya almasına AB hemen tepki verdi. AB genişleme sorumlusu Verheugen'in sözcüsü Filori çok netti: "TCK, Kopenhag Kriterleri'nin olmazsa olmazı. Müzakerelerin başlaması için mihenk taşı olan bu yasanın çıkmaması, reformların yönüne dair şüphe yaratır."
Kritik tarih
Zina konusunun canlandırılmak istendiği izlenimi aldıklarını belirten Filori, "Bu, 6 Ekim'deki İlerleme Raporu'ndan önce yanlış mesaj. O tarihe dek bir şeyler yapılmalı" dedi. Verheugen'in açıklaması ise şöyle: "Türkiye'nin hukuk devleti olduğunu kanıtlaması için yasanın kabulü iyi olurdu."
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği, AKP'nin zina yasağında ısrarı yüzünden TCK ile ilgili yasal değişikliğin askıya alınması üzerine Ankara'ya ültimatom verdi. TCK'nın Kopenhag Kriterleri ve reform sürecinin olmazsa olmaz parçası olduğunu vurgulayan Avrupa Komisyonu, yasanın çıkarılması için
6 Ekim'e dek süre tanıdı.
Avrupa Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen'in sözcüsü Jean Christoph Filori, dün konuyla ilgili açıklamasında, zina tartışmasıyla başlayıp TCK'nın geri çekilmesine kadar yaşanan gelişmelerin Türkiye'nin reform çabaları konusunda şüphe uyandırdığını belirtti. Filori, şu ifadeleri kullandı:
"Yasa Türkiye'deki reform süreci açısından hayati öneme sahip. Kopenhag Siyasi Kriterleri'yle doğrudan bağlantılı bazı konuları içeriyor. Yapbozun önemli bir parçası. Bu yasanın çıkmaması, reformların yönü konusunda şüphe yaratır, Türkiye'nin AB perspektifini karmaşık hale getirir, riske sokar."
Filori, "İlerleme raporunda yer alacak tavsiye kararı Türkiye'deki gelişmeler belirginleştirecek" ifadesini kullandı.
TCK'nın geri çekilmesinin ardında, zina konusunun tekrar canlandırılmak istenmesinin yattığı izlenimi edindiklerini de vurgulayan Filori, "Bu, 6 Ekim'de ilerleme raporunun yayımlanması öncesinde yanlış bir mesaj olur" dedi. Filori, 'Müzakerelerin başlaması sonrası zinanın tekrar gündeme getirilme' olasılığına dair soruyu da " Müzakereler başladı diye siyasi kriterleri kenara bırakacak değiliz" diye yanıtladı.
AB'nin Türkiye'den uygulama alanında beklediği çabalar bulunduğuna dikkat çeken Filori, "Rapor 6 Ekim'de yayımlanacak. Bu tarihe kadar TCK konusunda kesinlikle bir şey yapılmalı. Buna ihtiyacımız var" diye konuştu.