AB 'zina'dan memnun oldu

Son günlerde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri gündeminin ilk sırasına oturan zina tartışmalarının son bulması, Brüksel'de de memnuniyetle karşılandı.

BRÜKSEL/İSTANBUL - Son günlerde Türkiye-Avrupa Birliği (AB) ilişkileri gündeminin ilk sırasına oturan zina tartışmalarının son bulması, Brüksel'de de memnuniyetle karşılandı. AB Komisyonu sözcülerinden Jean Christophe Filori, zina konusunun 'masadan kalkmasının' olumlu olduğunu ifade ederken "Zina yasaya girseydi bu, İlerleme Raporu açısından olumsuz bir etki yaratacaktı. Artık bu tartışma bittiğine göre dikkatlerimizi TCK üzerine yoğunlaştırabiliriz. Yeni TCK birçok olumlu açılım içeriyor" diye konuştu.
Batı basınından sıkı takip
Batı basını, TCK tasarısında zinanın suç sayılması düzenlemesinden vazgeçilmesine geniş yer verdi.
Britanya: Financial Times, Türk hükümetinin 'geri adım attığını', bunda kamuoyu ve muhalefetin tepkilerinın etkili olduğunu yazdı. Haberde, gelişmelerin, AB'nin, üye olmak isteyen ülkeler üzerindeki etkisini de ortaya koyduğu yorumunu yaptı.
The Independent, geri adımın 'AB ile müzakereler için tehdit oluşturacağı' uyarısının ardından atıldığını belirtirken İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw'un en büyük Türkiye destekçileri arasında yer aldığı için, uyarısının özellikle önem taşıdığını savundu. 'Zina', The Guardian ve The Times gazetelerinde de haber oldu.
Fransa: Fransız Le Figaro gazetesi, 'Onur kurtuldu' ifadesini
kullandı. Le Monde ise, Türkiye'deki liberal çevreler ve Avrupalı yöneticilerin baskısı altındaki Türk hükümetinin geri adım attığını öne sürdü.
ABD: The New York Times, zinaya ilişkin tartışmaların, büyük kısmı 'militan İslamcı Refah Partisi kökenli' AKP liderlerinin arka planlarına istenmeyen bir ışık tuttuğu' iddiasında bulundu.
(Radikal, aa, anka)