ABD, Karayılan için 'Ladin taktiği' önerdi

ABD, Karayılan için 'Ladin taktiği' önerdi
ABD, Karayılan için 'Ladin taktiği' önerdi

ABD nin Türkiye Büyükelçisi Franciss Ricciardone dün televizyonların Ankara temsilcileri ile bir görüşme yaptı.

ABD Büyükelçisi Ricciardone, Türkiye'ye Kandil konusunda Bin Ladin için kullandıkları Taktik Teknik Prosedürler'i paylaşabileceklerini söyledi.

ANKARA-ABD hükümetinin, El Kaide lideri Bin Ladin’i yakalama yöntemlerini içeren Taktik Teknik Prosedürler’i (TTP) Karayılan’ı yakalaması için Türkiye’ye önerdiği ortaya çıktı. ABD Büyükelçisi Francis Ricciardone, prosedürlerin ileri teknoloji, özel harekât, kolluk kuvvetlerinden faydalanma gibi unsurlar taşıdığını söyledi. Şu ana dek PKK ’yı yenemediklerine üzüldüğünü belirten Ricciardone, bu konuda ABD’ye yönelik şüphenin kendisini sinirlendirdiğini söyledi. 

Ladin nasıl yakalandı? 
CNN Türk Ankara Temsilcisi Hande Fırat’ın haberine göre, dün TV kanallarının Ankara temsilcileriyle görüşen Büyükelçi Ricciardone, “Bin Ladin’i yakalayan ABD, Karayılan’ı yakalayamıyor mu” sorusuna şu yanıtı verdi: “Türk hükümetiyle PKK ve Kandil konusundaki tüm istihbarat bilgilerini paylaşıyoruz. Daha da fazlasını önerdik. Bin Ladin’in yakalanmasında, çoklu disiplinli yaklaşım sergiledik. İleri teknolojiden, özel harekâttan, kolluk kuvvetlerinden yararlandık. Türk hükümetine de PKK ile mücadele konusunda önerimiz oldu, kullandığımız TTP yani Taktik Teknik Prosedürler’i paylaşmayı önerdik. Hükümetinizle yaptığımız gizli çalışmalara girmeyeceğim. Biz onlara bunu sunuyoruz. Ancak Türk yetkilileri mücadelelerini yasalara, deneyimlerine göre yapıyorlar. Biz daha da yakın şekilde çalışmaya hazırız. Şu ana kadar PKK’yı askeri açıdan yenmemiş olmamız hem Türkiye’nin hem ABD’nin üzüldüğü bir konu. Ancak bu mücadele konusunda ABD’ye yönelik şüphe beni üzüyor hatta sinirlendiriyor. Çünkü böyle olunca düşman müttefikler arası ilişkiye şüphe yerleştirmekte başarılı oluyor.” 

Ayrıntı vermedi 
Önerdikleri yöntemi açmak istemeyen Büyükelçi Ricciardone, “Düşmanımızın bizim kapasitemizi bilmesini istemeyiz. Türkiye işbirliğinin ölçüsüne kendi karar veriyor ve biz buna saygı duyuyoruz” dedi. Ricciardone, Türkiye’nin Suriye’ye orantılı, sakin, kendinden emin yanıt verdiğine dikkat çekerek, “Türkiye bir tuzağa düşmedi. Esad rejimi tuzak kurmuş olabilir” açıklamasını yaptı. ABD elçisi, “Suriye’deki kriminal bir rejimdir. Üç ülke dışında tüm ülkeler tarafından kınanan bir rejimdir” diye konuştu. Rus uçağının istihbaratını verip vermedikleri konusunda muğlak konuşan Ricciardone, “Dost ülkelerle istihbarat paylaşıyoruz, zaten müttefikler de böyle davranır. Ben Esad’ın korkmasını istiyorum. Dünya ona karşı organize olmuş hissedip korkmalı” dedi. 

Erdoğan: Şartlar farklı

Büyükelçi Ricciardone’nin açıklamasını değerlendiren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Ladin’in bulunduğu şartlarla PKK’lıların bulunduğu şartların farklı olduğunu belirtti. ABD’lilerin Ladin’in bir evde yakaladığını, PKK’lıların ise derin mağaralarda bulunduğunu kaydeden Başbakan Erdoğan, “En basitinden birisi normal bir evde, öbürü dağın mağaralarında oluyor. Bu mağaralar 100, 150 metre derinlikteki mağaralar ve bu mağaralarda şu anda bu mücadeleyi güvenlik güçlerimiz yürütüyor. O bakımdan çok farklı. Bu şartlar içerisinde bunu değerlendirmek gerekir” diye konuştu.
Öte yandan Başbakan Erdoğan, Afyonkarahisar’daki cephanelik patlamasında şehit olan 25 askerin ailelerine Kara Kuvvetleri Komutanlığı’ndan gönderilen mektupta askerlerin, ‘görev esnasında doğal afet nedeniyle şehit olduğu’ yönündeki ifadeye tepki gösterdi. Erdoğan, “Bir yanlış anlaşılma söz konusu olabilir. Görüşüp gereğini de yaparız” dedi.