ABD 'toptan izin' peşinde

Irak'taki askerlerin rotasyonu için İncirlik'i kullanma konusunda Türkiye'den izin almayı başaran ABD, 'toptan izin' peşine düştü.
Haber: HİLAL KÖYLÜ / Arşivi
ERGUN AKSOY / Arşivi

ANKARA - Irak'taki askerlerin rotasyonu için İncirlik'i kullanma konusunda Türkiye'den izin almayı başaran ABD, 'toptan izin' peşine düştü. ABD'nin istediği olursa Türk hava sahası ve İncirlik'in kullanımı konusunda 'genel izin' geçerli olacak. ABD yönetimi nisan sonuna kadar sürecek sevkıyat için 'toptan izin' talebini Ankara'ya iletirken, Başbakan Tayyip Erdoğan, AKP yönetimine İncirlik'i kullanacak ABD askerlerinin silahsız olması konusunda ABD ile anlaşma sağlandığını açıkladı.
Yeni pazarlık
İncirlik'i askerlerin transit geçişinde kullanırken, askeri operasyonların yönetim merkezi olarak da değerlendirme düşüncesindeki ABD Savunma Bakanlığı, Türk Genelkurmay'ı ve Dışişleri Bakanlığı ile önümüzdeki günlerde yeni bir pazarlığa girecek. Pazarlığın ana konusu Türk hava sahasının kullanımına ilişkin 'tek bir
izin' üzerinde anlaşmak olacak.
Her uçağın Türkiye'den geçişi için ayrı izin almak zorunda olduklarını belirten ABD'li kaynaklar, "Irak'taki işlerin hızlandırılmasından yanayız ve tek bir izinle tüm uçakların geçişinin sağlanmasını istiyoruz. Irak'ta çalışma sürecimizi hızlandırıyoruz" dedi.
ISAF gibi
Uluslararası Güvenlik ve Yardım Kuvveti'ne (ISAF) verilen destek çerçevesinde, ABD uçaklarına tek bir izin verilmesinin 'çok yanlış' olmayacağına dikkat çeken diplomatik kaynaklar ise bu iznin belli kurallar çerçevesinde sağlanabileceği yorumunu yapıyor.
"Her şeyi Ankara'ya gelecek heyetlerle yapılacak görüşmeler belirler" diyen kaynaklar, tek izin konusunu ISAF'la şöyle bağdaştırıyor: "ISAF'a yabancı askerlerin gidişi söz konusu olduğunda Türk hava sahasının toplu kullanımına izin vermiştik, ancak orada amaç ve hedefler çok açık belirlenmişti. Şimdi de ABD'nin bizi iyice ikna etmesi gerekiyor. Irak'ın bir an önce demokratik yapıya kavuşması için ABD çalışmalarını hızlandıracaksa, bize yapılan bu teklifi değerlendirmemiz gerekir."
Gül: İhlal doğru değil
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İncirlik'i ABD askerlerinin transit geçişine açarak Anayasayı ihlal ettiklerine ilişkin iddiaların doğru olmadığını savundu. BM'nin, 1483 sayılı kararlarını BM Anayasası'nın 7. maddesine göre aldığını belirten Gül, bu maddenin üye ülkeleri bağladığını söyledi.
Hükümetin 23 Haziran'da gizli bir Bakanlar Kurulu kararı çıkardığını vurgulayan Gül, "Ertesi gün gizli olan bu kararın içeriğini defalarca açıkladım. Gerek insani yardımlar açısından, gerek güvenlik ve istikrar açısından ülkelerin havaalanlarımızdan faydalanabileceğini söyledim. Dışişleri'nin talebiyle 13 Kasım'da gizlilik kaldırıldı. Anayasa'nın 92. maddesine aykırı bir şey yapmadık" dedi.
Erdoğan: Silah yok
Başbakan Erdoğan ise, İncirlik' ten geçecek ABD'li askerlerin silahsız gelip, silahsız geçeceklerini söyledi. Genelkurmay ile Dışişleri'nin anlaştığını belirten Erdoğan, bu konuda yeni bir tezkereye ihtiyaç olmadığını ifade etti.