ABD'de Emine Erdoğan'a hediye kitap: Diktatörlüğün Psikolojisi

ABD'de Emine Erdoğan'a hediye kitap: Diktatörlüğün Psikolojisi
ABD'de Emine Erdoğan'a hediye kitap: Diktatörlüğün Psikolojisi
Emine Erdoğan'a ABD gezisinde Georgetown Üniversitesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği ortaklığında düzenlenen "Barışın inşası ve gelişmede iş kadınlarının rolü" toplantısında "Diktatörlüğün Psikolojisi" isimli kitap hediye edildi.

Radikal.com.tr - Başbakan Tayyip Erdoğan 'ın eşi Emine Erdoğan, Georgetown Üniversitesi ve Türkiye İş Kadınları Derneği'nin düzenlediği toplantıda, Türkiye'nin son derece zor ve çalkantılı bir coğrafyada yer aldığını, hemen yanındaki Irak, Suriye ve Filistin'de, yine yakın çevre sayılabilecek Afganistan, Kuzey Afrika ve Afrika içlerinde, özellikle Somali'de ciddi sorunlar yaşandığını anlatan bir konuşma yaptı. 
Hürriyet'in haberine göre, toplantının devamında üniversitenin İranlı profesörü Fathali M. Moghaddam Erdoğan’a “The Psychology of Dictatorship” (Diktatörlüğün Psikolojisi) isimli kitabını hediye etti.
Kültür psikolojisi dalında çalışmalar yapan İran doğumlu Moghaddam eğitimine İngiltere’de devam etmiş. Birleşmiş Milletler’de ve Kanada'daki McGill Üniversitesi’nde çalıştıktan sonra 1990 yılında geldiği Georgetown Üniversitesi’nde halen görevini sürdürüyor.
İranlı psikoloji profesörünün yeni çıkan kitabı psikolojik süreçler olan saldırganlık, sadakat, korku ve geleneklere bağlılığın diktatörlüğü sürdürme ve geliştirme aracı olarak nasıl kullanıldığını konu alıyor. Demokrasi ile diktatör eğilimler arasındaki değişen ilişkilere değinilen kitapta, demokrasileri diktatörlüğe dönüştüren unsurlar anlatılıyor.  http://www.radikal.com.tr/1133886113388621

  YORUMLAR
  (21 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Wishfu Thinking - Ayse Sule

  Bu haberin verilis ve yorumlanis bicimi tam bir wishful thinking ornegi! Yahu, hediyeyi veren kisi yabanci bir akademisyen, dolayisiyla bizim yaptigimiz gibi lokum, necefli masraba, hat levhasi vermesini beklemiyordunuz herhalde. Tabii ki kendi calismalarindan birini hediye edecekti ve tabi ki tercihini daha gecen ay satisa sunulan kitabindan yana kullanacakti. Yerli ve yabanci medyanin hazir olacagi boyle bir toplanti, kitabin reklamini yapmak icin ideal bir ortamdi. Ayrica, bilmem farkinda misiniz ama, toplanti, diktatorluklerin sebep oldugu insani kayip ve acilarla ilgiliydi ve Emine Hanim da kendisine boyle bir kitap hediye edilecegini buyuk bir ihtimalle biliyordu. Zira, uluslararasi diplomatik heyetlerin ust duzey uyelerine verilecek hediyeler asla surpriz olmaz, ilgili birimlere cok onceden bildirilir. Butun bunlara ragmen, hala kiraathane geyigi sigliginda yorum yapacaklar icin gerekli cevabi profesorun bizzat kendisi Vatan Gazetesine vermis. Ilgilenenler haberin linkine bakabilir: http://haber.gazetevatan.com/Haber/539121/1/Gundem

  Niye amerikada - siradanbirisi

  Niye amerikada ve GÜLEREK anlamadigi bir seyi eline aliyor. Niye Miyanmarda yaptigi gibi Reyhanli insanlari icin gözyasi dökmedi. Bu bir sekilde diktatörlügün psikolojisi olsa gerek. Bu arada yorumcular arasinda Emine hanimi kücümseyerek elestirenler var ve malesef kücümsemelerin hic biri yalan degil.

  Bir Emine Erdoğan klasiği: başbakan eşinin yapmaması gerekenler - Goldstein

  1bu ülkenin başbakanının ancak bu kadar asempatik, yapmacık ve (maalesef ki) bu kadar yetersiz bir eşi olabilirdi. kendi ülkendeki realite bakımından buna verecek bir cevabın yoksa dahi "siz bunu kendi cumhurbaşkanınıza ve Humeyni'ye verin" gibi bir cevapla orada onu susturması gerekir, her kamera karşısına geçince ağlamakla, cumhurbaşkanının karısını kıskanıp onun yerine geçeceği günleri saymakla, başını bağlayıp bangır bangır dinini afişe etmekle ne müslüman ne başbakan eşi olunamaz.

  akşam - bisushuzurver

  o akşamın muhtemel muhabbeti -of emine neden aldın, niye birşey demedin

  hehe - gencoy

  cukkadan oturmuş. Kitap sahibine o işi pratiğe dökene gitmiş.

  EN DEĞERLİ HEDİYEDİR KİTAP - pispor

  Diktatörlükte bir tür hastalıktır aslında.Türkçesini okumak isterim.acaba bizim ülkemizde türkçeye yada kürtçeye çevrileni var mı,kitap hastasıyım

  safiyane mi? - genco940

  Bir şeymiş sanılmış olabilir, özellikle yanlışlıkla gibi ama bayağı manidar bir durum. Okumakta fayda var ama okuyan olur mu orası biraz çekinceli.Diğer taraftan yazara sormak lazım kaşıntımı tuttu diye mesela.