ABD'den Erdoğan'a: Hiç kimse hislerimizi sorgulamamalı

ABD'den Erdoğan'a: Hiç kimse hislerimizi sorgulamamalı
ABD'den Erdoğan'a: Hiç kimse hislerimizi sorgulamamalı
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Başta Obama olmak üzere ABD'li yetkililerin sessiz kaldığı" eleştirilerini kesinlikle kabul etmediklerini söyledi.

RADİKAL - ABD Başkanı Barack Obama, geçtiğimiz salı günü, North Carolina eyaletine bağlı Chapel Hill Kasabası'nda üç Müslüman gencin öldürülmesi ile ilgili 72 saat sonra açıklama yaparken, ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 'ın, "Başta Obama olmak üzere ABD'li yetkililerin sessiz kaldığı" eleştirilerini kesinlikle kabul etmediklerini söyledi. Psaki, başkent Washington'da düzenlediği basın toplantısında kendisine yöneltilen bir soru üzerine, "Dualarımız ve düşüncelerimiz kurbanların aileleri ve dostları ile birlikte. Chapel Hill toplumunun acılı ailelere gösterdiği destek bizi derinden etkiledi. Olay elbette ki araştırılıyor. Ancak, hiç kimse Bakan Kerry'nin, bu binada çalışanların, insan olarak, kayıplar ve aileleri için neler hissettiklerini sorgulamamalı" dedi. Psaki, "Erdoğan'ın sözlerine ne diyeceksiniz" sorusuna da, "Az önce söylediklerimi" yanıtı verdi. Psaki, "Yani Erdoğan'ın eleştirilerini kabul etmiyor musunuz" sorusunu "Doğru" diye yanıtladı. 

OBAMA'DAN 72 SAAT SONRA AÇIKLAMA

Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, 3 Müslüman gencin öldürülmesini "vahşi ve zalimce" olarak niteledi. Obama, olaydan 72 saat geçtikten sonra yaptığı yazılı açıklamada, "Federal Soruşturma Bürosu FBI, Yusor Mohammad Abu-Salha, Deah Shaddy Barakat ve Razan Mohammad Abu-Salha'nın Chapel Hill North Carolina'da vahşice ve zalimce öldürülmeleri konusunda, yerel yetkililerin soruşturmasına ek olarak başka bir soruşturma başlattı. FBI, federal yasaların ihlal edilip edilmediğini belirlemek için araştırma yapacak. ABD'deki hiç kimse, kim olduğu, nasıl göründüğü, ya da neye ibadet ettiği yüzünden kesinlikle hedef alınmamalı. Michelle ve ben, kurbanların sevenlerine başsağlığı diliyoruz. Bu genç Amerikalıların cenazelerine katılan kalabalıkta gördüğümüz gibi biz tek bir Amerikan ailesiyiz. Nereden geldiğinin bir önemi yok. Farklı geçmiş ve dinlere sahip birçok değişik yerden birçok değişik insan var ama burada hepimiz biriz" dedi.

Erdoğan Obama'ya seslendi: Neredesin başkan!

Obama öldürülen 3 Müslüman genç için açıklama yaptı

'NEFRET SUÇU' OLUP OLMADIĞI ARAŞTIRILACAK

Aynı bölgede oturan 46 yaşındaki Craig Stephen Hicks tarafından öldürülen üç gencin uzun süredir Hicks'le aralarında bir park kavgası olduğu ve cinayetlerin de bu nedenle işlendiği öne sürülmüş, gençlerin ailesi ise bunun Müslümanlara yönelik bir nefret suçu olduğunu savunmuştu. ABD federal yasaları, herhangi bir dil, din, ırk yada kültürden birine, bu özellikleri yüzünden saldırıyı nefret suçu sayıyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu FBI, üç Müslüman gencin öldürülmesi olayında nefret suçu olup olmadığını araştıracak.

ABD medyasında yer alan haberlerde, sanık Craig Stephen Hicks'in, sosyal paylaşım sitesi sayfasında, sık sık din karşıtı söylemler paylaştığı, "Eşitlik için ateistler" dediği belirtiliyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan , olayın ardından yaptığı açıklamada, ABD Başkanı Barack Obama ve öteki ABD'li üst düzey yetkilileri öldürülen Müslüman gençlerle ilgili sessiz kalmakla suçlamıştı. Erdoğan, perşembe günü yaptığı açıklamada, "Böyle bir olay karşısında sessiz kalırsanız, bir açıklama yapmazsanız, dünya da size karşı sessiz kalır" demiş, Erdoğan'ın açıklamaları ABD medyasında da yankılanmıştı. (Nafiz ALBAYRAK/ NEW YORK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/129321712932175

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  off - user649322

  erdogan bizi ne kadar rezil edecek turkiye cumhurbaskani sifatini tasiyor ya.

  En alt düzey de cevap - user391429

  Her şeye salça olan cumhurbaşkanına verilen cevap MEMUR düzeyinde C.B danışmaları hiç mi bu konuları bilmiyorlar Suriyeli öldürülen kişilerin hakini aramak sana mı kaldı Türklerin karizmasını çizdiriyorsun?!

  ABD nin sözcüsü - user395141

  hayrola şimdi de abd nin sözcülüğünü mü yapmaya başladınız?

  Başkanlık sistemine prim - Gılgameş

  Sn. T.C. CB'nın reytingleri bu olaydan sonra fırlama yapmıştır. En azında düşünülen şey bu! Ama biz doğruyu biliyoruz. Roboski'de katledilenler de PKK'li teröristlerdi çünkü!

  ÇİFTE STANDART VE SAYIN ERDOĞAN - m.rozbilen

  Henüz kesin sebebi bilinmemekle birlikte mensup olduğu din-mezhep ne olursa olsun 3 insanın katledilmesi kabul edilemez. Ancak en son yakınmaya hakkı olan kişi sayın Erdoğandır. Madem öldürülen insanlara bu kadar duyarlısınız, IŞİD'in vahşice kasip katlettiği, evini barkını yakıp başına yıktığı, binlerce kız ve kadınların kaçırılıp tecavüz edilip pazarlarda satıldığı insanlar için neden kılınız kıpırdamadı? Bana göre ABD sözcüsü gerekli cevabı vermiştir.