ABD'den 'İç Güvenlik Paketi' değerlendirmesi

ABD'den 'İç Güvenlik Paketi' değerlendirmesi
ABD'den 'İç Güvenlik Paketi' değerlendirmesi
AK Parti tarafından hazırlanan ve TBMM Genel Kurulu'nda görüşülen İç Güvenlik Paketi, Avrupa Birliği (AB) ile uluslararası sivil toplum kuruluşları tarafından eleştirilirken, ABD'den İç Güvenlik Paketi'nin, 'Türkiye'nin iç sorunu olduğu' değerlendirmesi geldi.

RADİKAL - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, başkent Washington'da konu ile ilgili olarak kendisine yöneltilen soruya verdiği yanıtta, "Yasaya ilişkin özel bir yorumum yok. Bu Türkiye 'nin iç sorunu" dedi.

Avrupa Birliği'nden, Türkiye'de sert tartışmalara yol açan İç Güvenlik Paketi'ne ilişkin ikinci uyarı gelirken, ABD'li yetkililer, Türkiye'de uygulanma hazırlıkları yapılan İç Güvenlik Paketi'nin, Türkiye'nin 'iç sorunu' olduğunu söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Jen Psaki, düzenlediği basın toplantısında bir gazetecinin, "İnsan hakları örgütleri, Özgürlük Evi, Uluslararası Af Örgütü gibi kurumlar bu yasama paketine karşı. Uluslararası Af Örgütü, demokrasiyi yok saydığı ve insan haklarını tehdit ettiği gerekçesiyle pakete karşı dünya çapında bir kampanya da başlattı. Bu konudaki değerlendirmeniz nedir?" sorusuna verdiği yanıtta; "Yasaya ilişkin özel bir yorumum yok. Bu Türkiye'nin iç sorunu. Bildiğiniz gibi, yıllık olarak yayınladığımız İnsan Hakları Raporu da dahil olmak üzere, basın özgürlüğü, protesto etme özgürlüğü gibi konularda ortaya çıkan endişelerimizi düzenli olarak dile getiriyoruz"  dedi. (Nuri ALBAYRAK/DHA)


  http://www.radikal.com.tr/130236813023683

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ilk defa - user389003

  akıllı bir yorum yapmışlar bizim iç sorunumuz

  - momentum

  ABD'de ve diğer Anglo-Sakson sistemlerinde, bizdeki gibi mülki amirlik kavramı yoktur, polis alanında bizde onlara verilen yetkilerin çoğunun polis yöneticileri kendi kullanır. Bizdeki gibi savcılık sistemi yoktur, savcı bir kamu avukatından fazlası değildir, dolayısıyla bizde savcıya verilmiş olan soruşturma yetkilerini de polis kullanır. Halk ile polis arasındaki ilişkiler, kişiler arasında olduğu gibi formel ve mesafelidir, İletişim ve sempatiye dayanmaz. Polisin şüphe makuliyeti sınırı Türkiye'dekinden daha geniştir: elini iç cebine atan trafik sanığını bile çeker vurur. Silah çekmesinden şüphelendim diye de kendini savunur. Dolayısıyla ABD'nin bu yorumu yapması doğal. Türkiye'de bu yasalar yapılırken ayaklar yere basmıyordu: Norveç'i, İzlanda'yı bile kıskandıracak yasalar yaptılar, uygulayıcılar adam yerine konup da sorulmadı. Polisi geçtim, hakim-savcıya bile sormadılar. Baroların, akademisyenlerin, gazetecilerin asırlık fantezileriyle yasalar yapılıyor, yok efendim İtalya'daki sistem şöyleymiş, savcı polise not verirmiş, yok bilmem nerede böyleymiş, en nihayetinde sonuç da böyle oluyor. Kılavuzu karga olan, istikrarsızlıktan kurtulmaz.

  En son söz söylecek ABD olur - hypnosis

  Kendi ülkesi polis şiddetinden geçilmiyor. Kaç tane siyah öldürüldü haksız yere.