ABD'den seçim ve cemaat değerlendirmesi geldi

ABD'den seçim ve cemaat değerlendirmesi geldi
ABD'den seçim ve cemaat değerlendirmesi geldi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Marie Harf, Başbakan Erdoğan'ın 'Pensilvanya' açıklamalarına, "Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşasa da yaşamasa da Twitter yasağı doğru değil" dedi.

NEW YORK - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Marie Harf, Türkiye halkını seçimlere katılımından dolayı kutladıklarını söyledi. Gündelik basın toplantısında, Türkiye'deki yerel seçimlere ilişkin bir soruları yanıtlayan Harf, seçimlere yönelik usulsüzlükler olduğu haberlerinin sorulması üzerine, "Bu tür haberleri de gördük. Dünyadaki öteki seçimlerde de belirttiğimiz gibi, yetkililerin, seçimlerle ilgili inanılırlığı olan her türlü usulsüzlük iddialarını araştırması çağrısında bulunuyoruz" dedi.


Marie Harf, bir gazetecinin, "Seçimlerden sonra Erdoğan zafer konuşmasında birkaç kez Pensilvanya'dan söz etti. ABD'nin ve hatta Batı'nın genel olarak Türkiye konusunda, Erdoğan'dan çok Fethullah Gülen'in çizgisinde yer aldığına yönelik birçok söylenti vardı ve ABD'nin Twitter, yolsuzluk ve Erdoğan'ın diğer konulardaki idaresine yönelik eleştirilerinin dozunu arttırması buna bağlanıyordu" yorumuna şu cevabı verdi:


"Bu komik. Bu beyefendi Pensilvanya'da yaşıyor olsun ya da olmasın, Türk hükümetinin Twitter'ı yasaklaması hâlâ doğru değil. Türk hükümetinin kendileriyle aynı şekilde düşünmeyenler üzerinde baskı uygulaması hâlâ doğru değil. Bu tür şeylerin, bir Türk vatandaşının Pensilvanya kırsalında yaşamasıyla bir ilgisi yok."


Marie Harf, "Türkiye-İsrail ilişkisinden yana olduğu belirtilen Fethullah Gülen'le daha çok aynı pozisyonda değil misiniz?" sorusunu da, "Hayır. Türkiye bir NATO müttefiki. Bu noktada açık olalım. Türkiye yakın bir NATO müttefiki. Her zaman her konuda anlaşamayabiliyoruz ama biz hiçbir zaman herkesle her konuda anlaşmıyoruz. Bu nedenle Pensilvanya'da yaşayan beyefendiyi unutun. Türk hükümetiyle ikili bir ittifaka sahibiz. Anlaşmazlığa düştüğümüz zaman bunu dile getiririz. Aynı düşüncede olduğumuz zaman da söyleriz. Hükümetleriyle ilgili kararlar vermek kesinlikle Türk halkına bağlı, bize bağlı değil. Bunun üzerinde bizim herhangi bir etkimiz olduğuna yönelik her türlü haberler çılgınca" diye yanıtladı.
(Nafiz ALBAYRAK/DHA)