AB'den son ziyaret

Erdoğan'la görüşecek
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Verheugen yarın Ankara'da önce büyükelçilerle, sonra Başbakan Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Gül'le bir araya gelecek. Verheugen aynı gün Diyarbakır'a geçecek.
Ziyaret İzmir'de bitecek
Diyarbakır'da sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle görüşecek olan Verheugen'in gezisi İzmir'de bitecek. Verheugen 9 Eylül'de Türkiye'den ayrılacak ve 6 Ekim'de açıklanacak İlerleme Raporu'nu yazacak.

ANKARA - Avrupa Birliği Komisyonu, Türkiye hakkındaki ilerleme raporunun açıklanacağı 6 Ekim öncesinde son denetimini 5-9 Eylül tarihlerinde genişlemeden sorumlu üyesi Günter Verheugen aracılığıyla yapacak. Verheugen'in ziyaretinin en önemli durağı, Kürtçe kursları başta olmak üzere AB uyum yasalarını uygulama aşamasında görmek için gideceği Diyarbakır olacak. Verheugen, yarın başlayacak ziyaretinde vali ve Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir'le bir araya gelip, Diyarbakır Barosu, İHD, KAMER, Demokrasi Platformu gibi sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle görüş alışverişinde bulunacak.
Ankara'ya bu akşam gelecek olan Verheugen, AB ülkelerinin büyükelçileriyle yapacağı kahvaltının ardından, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Abdullah Gül ile ayrı ayrı görüşecek. Verheugen görüşmelerinde, AB Komisyonu'nun Türkiye'nin AB'ye uyum çalışmalarına bakışını yansıtırken, Erdoğan ve Gül, hükümetin AB konusundaki kararlılığını vurgulayacak.
Diplomatik kaynaklar, Verheugen'in ziyareti için "İlerleme Raporu'nun açıklanmasından bir ay öncesinde gerçekleştirilen ziyaret, Türkiye'deki reform çalışmalarının ele alınması için önemli bir fırsat olacak" değerlendirmesini yaparken, Erdoğan ile Gül'ün raporun olumlu olması için Verhugen'i ikna etmeye çalışacağını belirtti.
Verheugen, Türkiye ziyaretini Diyarbakır sonrası geçeceği İzmir ile noktalayacak. Bir araya geleceği İzmirli işadamlarını AB mevzuatı konusunda bilgilendirecek olan Verheugen, AB'nin bütçesini ve birlik ülkelerine yaptığı yardımları anlatacak. Türkiye'deki temaslarında Verheugen'e, AB Ankara Temsilcisi Büyükelçi H.J. Kretschmer, özel kalem müdürü Christian Danielsson, basın sözcüsü Jean Christophe Filori ve Genişleme Birimi Başkanı Martin Harvey eşlik edecek.