Abdullah Gül: Siyasi istikrar sadece vekil çoğunluğu değil

Abdullah Gül: Siyasi istikrar sadece vekil çoğunluğu değil
Abdullah Gül: Siyasi istikrar sadece vekil çoğunluğu değil
11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, önceki akşam, aralarında eski bakan ve milletvekillerinin de olduğu bir grupla bir araya geldi. Gül, oldukça ilginç mesajlar verdiği bu buluşmaya ilişkin bugün de bir açıklama yaptı.

RADİKAL – 11’inci Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, siyasi istikrarın sadece milletvekili çoğunluğundan ibaret olmadığını belirterek, “Siyaset tarzımızı değiştirmeli kıran kırana mücadele ile enerjimizi tüketmemeliyiz”, "Siyasi istikrar sadece vekil çoğunluğu değil" gibi kritik mesajlar verdi. Gül'ün, son zamanlarda hükümete yönelik muhalif çıkışlarıyla dikkat çeken Nazlı Ilıcak gibi isimlerin de bulunduğu bir toplantıya katılması ve son günlerdeki tartışma konularına ilişkin göndermeler içerdiği öne sürülen değerlendirmeler yapması kamuoyunda 'dikkat çekici' bulundu. Bu durum, bugün İstanbul 'da cuma namazı çıkışında bizzat Abdullah Gül'e de soruldu. Soruyu soran muhabirin "O toplantı yanlış anlaşıldı" demesine tepki gösteren Gül, "Yanlış yansıyacak bir şey yok. Onlar davet ettiler. Bir yemek yedik. Hep beraber bir dayanışma içinde olunması gerektiğini konuştuk sohbet ettik. Yanlış anlayacak ne varmış” şeklinde yanıt verdi.


ESKİ PARLAMENTERLERE İLGİNÇ MESAJLAR
Abdullah Gül, önceki akşam, İstanbul’daki Parlamenterler Evi’nde, Kaya Erdem, Fikret Ünlü, Zeki Yavuztürk, İsmail Müftüoğlu gibi eski bakanlar ile Nevzat Yalçıntaş, Azmi Ateş ve Nazlı Ilıcak’ın da aralarında bulunduğu Parlamenterler Birliği üyesi eski vekillerle bir araya geldi. Hürriyet gazetesinden Turan Yılmaz’ın haberine göre Gül, bu buluşmada eski parlamenterlere şu mesajları verdi:

TEHDİTLER DEVASA BOYUTTA Önümüzde tehditler ve fırsatlar çok. Evvelce daha ziyade fırsatlardan söz ediyordum. Şimdi tehditler devasa boyutta. Eskiden bir Saddam Ortadoğu’da tehditken bugün birçok çevreden o tür tehditler var Türkiye üzerinde, onun için çok dikkat etmemiz lazım.

TEK ÇIKIŞ DAHA FAZLA DEMOKRASİ Tek çıkış yolu demokratik standartların yükseltilmesi. Bu kırılgan ortamda Türkiye’nin yoluna devam etmesini sağlamamız gerekiyor. Türkiye’nin ihtişamını hepimiz biliyoruz. Sınavımız, orta gelirli bir ülke olarak mı kalacağız, yoksa yüksek gelirli bir ülke olarak meydan okuyabilecek miyiz?

YÜZDE 5 BÜYÜME YETMEZ Yüzde 5 gibi bir büyüme bizi hiç mutlu etmez. Sadece ekonomi değil, siyaset önemli, hukuk önemli daha hızlı kalkınma için. Yapılması gereken köklü reformlar var. Gelişmiş ülkelerin ne yaptıkları belli. Büyük bir maliyetten sonra İkinci Dünya Savaşı’nın mağdur ülkeleri sınırları kaldırdılar. Hukuk ve demokrasiyi takviye ettiler. Türkiye de çok önemli mesafeler kat etti, birçok yasaklar kaldırıldı bu ülkede, güzel noktalara gelindi, biraz daha standartları yükseltmeliyiz.

SİSTEM DEĞİŞECEKSE Demokrasi, insan hakları, özgürlükler, hukukun üstünlüğüne dayalı imkânları çok daha geliştirip standartları yükseltmemiz gerekiyor. En kolay şey Türkiye’de siyaseti tenkit etmek. Bu altını oymak gibi bir şey. Ama tabii ki parlamenterlerin de sorumlu davranıp bu fırsatları vermemeleri lazım. Sistem değişikliğine geçilecekse, o zaman Meclis’i yürütmenin etkisinden kurtarıp güçlendirmek zorundayız. Her sistemin kuralı var. 


'YANLIŞ ANLAYACAK NE VARMIŞ?'
Abdullah Gül, bugün ise Kağıthane’deki Sadabad Camii’nde cuma namazını kıldıktan sonra basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "Parlamenterler Birliği üyesi eski vekillerle İstanbul’da yaptığınız görüşme yanlış anlaşıldı" diye başlayan sorusu üzerine Gül, "Yanlış yansıyacak bir şey yok. Onlar davet ettiler, yemek yedik. Hep beraber bir dayanışma içinde olunması gerektiğini konuştuk. Yanlış anlayacak ne varmış” cevabını verdi.


YÜCE DİVAN OYLAMASI
Abdullah Gül, Meclis Genel Kurulu'nda 4 eski bakanın Yüce Divan’a gönderilmemesi kararıyla sonuçlanan oylamayla ilgili görüşü sorulduğunda ise, “Milletvekilleri kendi vicdanlarıyla karar verdi” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/127880612788064

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  EN BÜYÜK TEHDİT - Sebodil

  Sayın Abdullah Gül, öğretimin etkisini iyi bilen bir devlet adamıdır.Çocuklarının öğrenimine çok önem vermiştir.Umarım ülkemizin öğretim sistemine de aynı önemi verir. En Büyük Tehdit;yanlış,yetersiz ve verimsiz öğretim sistemidir. Tehditlerle ve tehlikelerle başa çıkmanın, daha ileri demokrasiye ulaşmanın ,daha yüksek kalkınma hızına erişebilmenin temel şartlarından biri de yeterli,doğru ve verimli öğretim sistemidir.1940 'lı yıllardan beri siyası yapı öğretimin geliştirilmesi içi çalışmasına rağmen bürokrasi bu isteği yerine getirememiştir.Yanlışsız ve verimli öğretim sistemini kurmak mümkündür.Çok zaman ,çok para istemez. Selam,sevgi ve saygılarımla

  Huber köskü bedava, yemek bedava.. - baizzet1925_379

  inandirici olman için önce o köskten tasinacaksin, kullandigin sürenin kirasini, masrafini, elektrigini ,suyunu ödeyeceksin, ondan sonra demokrasiden bahsedeceksin. Yoksa seninle Erdogan arasinda bir fark kalmiyor. Ha kaçak köskü isgal etmissin ha o kaç-AK sarayini yaptirmis gerine gerine oturuyor, ayni sey. Siyaset namuslu olmalidir.

  Bir Karar verin artık... - user963074

  Parti devletine gidiyoruz hızlıca bu işe herhalde bu sürece ancak siz engel olursunuz herhalde.Şu AKP içinde aklı başında olanlara bir şeyler söyleyin...

  sen iyi bir adamsın - user970805

  aman sayın gül kelimeleri cımbızla seçip söyleyin,ne me lazım yarın paralelin eski cumhur başkanı olusunuz bir anda...