Abdullah Gül'den hükümete uyarı: Başkanlık, iç güvenlik paketi

Abdullah Gül'den hükümete uyarı: Başkanlık, iç güvenlik paketi
Abdullah Gül'den hükümete uyarı: Başkanlık, iç güvenlik paketi
Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 'iç güvenlik paketi'yle ilgili konuştu: Bunu bir kez daha gözden geçirmelerini tavsiye ederim. Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğine inanıyorum. Türk tipi başkanlık sisteminin olmaması gerekir

RADİKAL - 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Cuma namazı çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Gül'e sorulan sorular ve verdiği yanıtlar şöyle:

- Güvenlik paketiyle ilgili ne düşünüyorsunuz?

Güvenlik paketiyle ilgili bunu bir kez daha gözden geçirmeliler. Birkaç düzelmenin olması lazım. Konjektürel olmaması lazım. Polisin yetkileriyle ilgili. Yakın zamanda polisin yaptığı dinlemeler ortada.

- Tarabya Köşkü'nde oturmanız polemik konusu oldu. Neler diyeceksiniz?

Bütün siyasi ve devlet hayatımda kendi evimde hiç oturamadım. Gün geldi kendi evimizde oturma fırsatı doğdu. Tarabya köşkünde otururken tüm ihtiyaçları kendimiz karşıladık.

- Başkan sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Türk tipi bir başkanlık sistemi olamaması gerekir. ABD'deki gibi kuvvetler ayrılığının keskin bir şekilde ayrıldığı bir sistem olmalı. O da demokrasiye uygundur.


  http://www.radikal.com.tr/129774412977447

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Yorum - user912068

  Başkanlık sisteminin tek amacı Türkiye?yi federasyonla yönetmektir. Başkanlık sistemi eşittir federasyondur. Yani Türkiye?yi bölecek bir sistemdir. Amerikan derin devletinin kafasıdır bu. Abdullah Öcalan?ın kafasıdır. (A9 TV; 8 Şubat 2015) (Adnan Oktar)

  Biraz geç oldu - user702037

  Güzel Konuşuyorsunuz sayın Gül, amma bunları söylemek için, doğruları dile getirmek için mutlaka koltuğunuzun altınızdan gitmesi mi gerekirdi. Bundan sonra daha aktif olarak söylemlerinizi bekleriz.

  keşke - user942030

  keşke biraz daha cesur olsanız. türkiye'nin kaderini değiştirebilmeniz için hala bir şans olabilir.

  Nihayet hazret konuştu. - hamzaakyol

  bu ülkenin ihtiyacı olan hiçbir konuda çıkıp gerekli olanı yapmadı. erdoğanın emireri pozisyonundan sıkılmadı. oysa abdullah gülün bu ülkeye borcu var. bu ülkede milletvekili, bakan, başbakan ve cumhurbaşkanı maaşı aldı. bu dönemlerin hiçbirisinde, yapması gerekeni yapmadı ya da yapamadı. nihayetinde ülkenin, şekil itibariyle de bir diktatörlüğe gitme tehlikesi olan bir dönemde, utangaç bir eda ile de olsa, "türk usulü başkanlık" sistemine ve "yeni güvenlik yasa tasarısına" karşı olduğunu beyan etti. Bu kadar korkmayın sayın gül, şu aşamada hiçbir mahkeme sizi "cumhurbaşkanına hakaret"ten tutuklayamaz. ama susmaya devam ederseniz, sizin de cumhurbaşkanına hakaretten tutuklanabileceğiniz ortam oluşur.. unutmayın, içinde bulunduğunuz ün ve rahatlığı bu halka borçlusunuz. siz bu ülkeye borçlusunuz. öyle çevrenizdeki 3-5 kişiye iyilik yapmakla iyi olunmaz. suya sabuna dokunmayan, kendi kendinize iyilik sizi bu ülkeye yapılan kötülüğün ortaklarından biri yapmaktan kurtarmaz. çünkü bu ülkede yapılan kötülüklerde sizin de imzanız var. bundan sonra yapılan kötülüklere sesinizi çıkarın. kendi kendinize iyi değil, hakikaten iyi insan olun.

  çok doğru demiş te.. - user970805

  sayın gül çok doğru demişsiniz ama bizim burda cumhurbaşkanının istediği başkanlık türk tipi malesef, kuvvetler ayrılığının olduğu bir başkanlık sistemi işlerine gelmez...

  Sayin cumhurbaskanim, - guvent

  Cok haklisiniz.zaman sizi hakli kilacak.

  Karşı - user399986

  Zamanında karşı olunması gereken bir çok şeye karşı gelseydin, ülkemiz şu an bu durumda olmazdı.