Abdullah Gül'den Madımak talimatı

Abdullah Gül'den Madımak talimatı
Abdullah Gül'den Madımak talimatı
Cumhurbaşkanı Gül DDK'ya Sivas Katliamı'nın araştırılması talimatı verdi.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu (DDK) görevlendirdi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi'nden yapılan yazılı açıklamada, Sivas'ta 1-2 Temmuz 1993'te yaşanan ve 37 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların sonuçları ve olaya taraf olan her kesimdeki tesirlerinin hala devam ettiği belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Madımak hadisesine müdahil olan tüm kesimlerde; olayların gerçek mahiyetinin algılanması/kavranması ve çıkarılan sonuçlar itibarıyla derin bir belirsizlik ve kuşku mevcuttur. Nitekim Sivas'ta faaliyet gösteren 114 sivil toplum kuruluşu, Sayın Cumhurbaşkanımıza yapmış oldukları ziyaret esnasında söz konusu hususları dile getirmiş ve konunun tekrar incelenmesi talebinde bulunmuşlardır.

Sayın Cumhurbaşkanımız, Madımak olayının gerek oluş şekli, amacı, sonuç ve tesirleri itibarıyla gerekse dönem içerisinde yaşanan diğer bazı olaylarla irtibatları itibarıyla bir bütünlük içerisinde araştırılması ve incelenmesi için Devlet Denetleme Kurulu'nu görevlendirmiştir.”

ZAMAN AŞIMINA UĞRAMIŞTI
Sivas davasında geçtiğimiz Mart ayında 2 sanık için ölmeleri, 5 sanık yönünden ise zaman aşımı nedeniyle, bu kişiler hakkındaki davaların düşürülmesine karar verilmişti. .

Mahkemenni sanıklar Cafer Erçakmak ve Yılmaz Bağ hakkındaki davanın, ölmeleri nedeniyle ortadan kaldırılmasına; Şevket Erdoğan, Köksal Koçak, İhsan Çakmak, Hakan Karaca ve Necmi Karaömeroğlu yönünden ise zaman aşımı nedeniyle düşürülmesine karar vermiş, Başbakan Erdoğan 'ın konuyu yorumlarken kullandığı 'Milletimiz için, ülkemiz için hayırlı olsun' sözleri uzun süre gündemde tartışılmıştı.